Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V Maďarsku propukl ostrý spor majitelů a profesní organizace o vlastnictví lékáren

Vloženo: 10.11.2010, 18:58 | Čteno: 6118×

Znárodnění, zrada profese, neschopnost a prosazování úzkých zájmů vedení komory. I tyto titulky se v různých příspěvcích objevují v maďarských médiích nejen pro lékárníky. V Maďarsku začal reálný boj o lékárny.

Majitelé sítí ostře vystoupili proti změnám

V Maďarsku to v souvislosti s plánovaným rozhodnutím vlády upravit liberalizaci lékárenského trhu vře.

Majitelé lékáren sdružení v Asociaci síťových lékáren (HGYSZ) se nezvykle ostře a emotivně pustili do Maďarské lékárnické komory (MGYK). Jsou připraveni obrátit se na Ústavní soud a různá evropská fóra v případě, že vstoupí v platnost navrhované změny zákona. Současní vlastníci by totiž podle něj byli nuceni prodat podíly v lékárnách.

Vládní návrh zákona o zdravotní péči vyvolal vlnu rozhořčení u lékárenských sítí. Asociace tvrdí, že plánované změny lékárenského trhu jsou v současné podobě neobjektivní a pouze vyjadřují úzké zájmy skupiny kolem komory, nicméně neřeší zásadní problém, kterému lékárenský trh čelí a vytváří pouze napětí v celém systému.

Návrh, který bude předložen maďarskému parlamentu v prosinci, má znovu vytvořit chráněný trh pro lékárníky a významně změnit vlastnické poměry.

Ministerstvo plánuje zpřísnění podmínek provozu

Na stránkách maďarského Ministerstva národních zdrojů je vyvěšen dokument, ve kterém se hovoří o zpřísnění podmínek pro otevírání nových lékáren – např. podle populace v oblasti (4000 obyvatel v obcích nad 50000 obyvatel, 4500 obyvatel v obcích menších) nebo geografické vzdálenosti mezi lékárnami (250 m v obcích nad 50000 obyvatel, 300 m v obcích menších). Kromě toho má nejpozději do roku 2014 v každé lékárně vlasnit 51% podíl lékárník.

Nové předpisy rovněž omezují vlastnictví pouze na jednu lékárnu. Takže ti investoři, kteří vlastní více než jednu lékárnu, by je byli nuceni prodat. V Maďarsku se to např. významně týká společností Phoenix, Hungaropharma a Humantrade (Teva).

Zdroje informací:
Népszabadság

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.