Majitelé lékáren: V Maďarsku se chystá nové znárodnění – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Majitelé lékáren: V Maďarsku se chystá nové znárodnění

Vloženo: 11.11.2010, 06:06 | Čteno: 6330×

Prezidentka Asociace síťových lékáren (HGYSZ) Karolina Korodi se proti návrhu Maďarské lékárnické komory (MGYK) na vytvoření chráněného lékárenského trhu ohrazuje s tím, že návrh není promyšlený a řeší jen některé problémy. Ty však prý existovaly i před liberalizací trhu v roce 2006. I tehdy byly subjekty zadlužené a řadu let své dluhy přenášely na velkoobchody.

Při znárodnění se obrátíme na Ústavní soud a EU

Asociace tvrdí, že liberalizace způsobila značné problémy z hlediska ekonomické ziskovosti, ale péče o pacienty a jejich zásobování dnes funguje lépe než před třemi nebo čtyřmi roky. Problémy s likviditou nesouvisejí s liberalizací, ale způsobuje je příliš nízká marže.

Návrh zákona vyžaduje, aby majitelé prodali své stávající sítě. Kinics László viceprezident HGYSZ dodal, že pokud tato pasáž skutečně vstoupí v platnost, poruší se právo na vlastnictví a je bezprecedentně ohrožena bezpečnost společnosti. Podle něj jde o naprosto nevídaný a neústavní proces, a proto se asociace hodlá obrátit na Ústavní soud a Evropskou unii.

V neposlední řadě se asociace obává, že díky nucenému prodeji nebudou moci prodat svůj majetek za tržní ceny. Někteří majitelé píší do médií, že v Maďarsku nastane „nové znárodnění“ jako kdysi zažili jejich rodiče.

Lékárnící proti lékárníkům

Situace se před několika dny vyostřila otevřeným dopisem lékárníka z města Pécs Harmatha Levente, který vlastní v rámci rodinného podniku 9 lékáren. Vyhlásil otevřenou válku ministru zdravotnictví a ostře napadl také představitele stavovské organizace.

„Jsem také maďarský lékárník a výroky vedoucích představitelů komory, že by majitel lékárny byl méně profesionální považuji za nepravdivé a urážlivé. Farmaceutické studium je mezinárodně uznané a lze v rámci něj získat jen jeden diplom. Je naprosto v pořádku, pokud lékárník bude nejen schopen umíchat mast, ale bude vzdělán i v oblasti peněz a ekonomiky,“ uvádí se v dopise mj.

Hrozí celoevropská blamáž a arbitráže

Povinný prodej 51% vlastnického podílu rovněž vyvolává další obavy.

Lékárny v současné době dluží farmaceutickým společnostem 16,5 mld. HUF. Je tedy otázkou, zda se na takovém trhu vůbec najde banka, která bude ochotná poskytnout na nákup těchto podílů úvěr.

Podle odhadu je 550-600 lékáren v sítích a na nákup podílů bude potřeba 15-20 mld. Asociace však tvrdí, že zákon postihne okolo 1200 lékáren.

Kromě toho je mnoho sítí v rukou soukromých investorů, zahraničních společností a distribuce, takže existuje významné a celkem jisté riziko arbitráží.

Zdroje informací:
Népszabadság

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.