Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Majitelé lékáren: V Maďarsku se chystá nové znárodnění

Vloženo: 11.11.2010, 06:06 | Čteno: 6579×

Prezidentka Asociace síťových lékáren (HGYSZ) Karolina Korodi se proti návrhu Maďarské lékárnické komory (MGYK) na vytvoření chráněného lékárenského trhu ohrazuje s tím, že návrh není promyšlený a řeší jen některé problémy. Ty však prý existovaly i před liberalizací trhu v roce 2006. I tehdy byly subjekty zadlužené a řadu let své dluhy přenášely na velkoobchody.

Při znárodnění se obrátíme na Ústavní soud a EU

Asociace tvrdí, že liberalizace způsobila značné problémy z hlediska ekonomické ziskovosti, ale péče o pacienty a jejich zásobování dnes funguje lépe než před třemi nebo čtyřmi roky. Problémy s likviditou nesouvisejí s liberalizací, ale způsobuje je příliš nízká marže.

Návrh zákona vyžaduje, aby majitelé prodali své stávající sítě. Kinics László viceprezident HGYSZ dodal, že pokud tato pasáž skutečně vstoupí v platnost, poruší se právo na vlastnictví a je bezprecedentně ohrožena bezpečnost společnosti. Podle něj jde o naprosto nevídaný a neústavní proces, a proto se asociace hodlá obrátit na Ústavní soud a Evropskou unii.

V neposlední řadě se asociace obává, že díky nucenému prodeji nebudou moci prodat svůj majetek za tržní ceny. Někteří majitelé píší do médií, že v Maďarsku nastane „nové znárodnění“ jako kdysi zažili jejich rodiče.

Lékárnící proti lékárníkům

Situace se před několika dny vyostřila otevřeným dopisem lékárníka z města Pécs Harmatha Levente, který vlastní v rámci rodinného podniku 9 lékáren. Vyhlásil otevřenou válku ministru zdravotnictví a ostře napadl také představitele stavovské organizace.

„Jsem také maďarský lékárník a výroky vedoucích představitelů komory, že by majitel lékárny byl méně profesionální považuji za nepravdivé a urážlivé. Farmaceutické studium je mezinárodně uznané a lze v rámci něj získat jen jeden diplom. Je naprosto v pořádku, pokud lékárník bude nejen schopen umíchat mast, ale bude vzdělán i v oblasti peněz a ekonomiky,“ uvádí se v dopise mj.

Hrozí celoevropská blamáž a arbitráže

Povinný prodej 51% vlastnického podílu rovněž vyvolává další obavy.

Lékárny v současné době dluží farmaceutickým společnostem 16,5 mld. HUF. Je tedy otázkou, zda se na takovém trhu vůbec najde banka, která bude ochotná poskytnout na nákup těchto podílů úvěr.

Podle odhadu je 550-600 lékáren v sítích a na nákup podílů bude potřeba 15-20 mld. Asociace však tvrdí, že zákon postihne okolo 1200 lékáren.

Kromě toho je mnoho sítí v rukou soukromých investorů, zahraničních společností a distribuce, takže existuje významné a celkem jisté riziko arbitráží.

Zdroje informací:
Népszabadság

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.