SPECIÁL Č.1: Značková generika – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍKENDOVÁ UNIVERZITA APATYKÁŘE

SPECIÁL Č.1: Značková generika

Vloženo: 27.02.2011, 13:02 | Čteno: 19429×

Závěrečný díl tohoto tématického speciálu se věnuje dalšímu druhu generik – značkovým generikům.

Oč jde

Definice, kterou používá jak americká FDA tak i britská NHS, říká, že se jedná o léčivé přípravky obsahující buď léčivou látku s prošlým patentem v nové lékové formě vyrobené výrobcem, který není původcem molekuly, anebo kopii molekuly nepatentovaného přípravku s obchodním názvem.

Oproti tomu „běžná“ nebo také „no-name“ generika jsou prodávána různými výrobci pod jejich chemickým názvem (např. originální sertralin se prodává pod názvem Zoloft, značkové generikum je Serlift, jako běžné generikum je k dispozici od řady výrobců jako sertralin HCl).

Největším výrobcem značkových generik byla indická společnost Ranbaxy (nyní již součástí japonské společnosti Daiichi Sankyo), která má rozsáhlé portfolio léčiv prodávaných převážně mimo USA. Získáváním zejména menších firem vyrábějících značková generika se dostala na špici rovněž další indická společnost Dr. Reddy’s Laboratories (od roku 2009 úzce spolupracující s farmakoncernem GlaxoSmithKline).

Příklady značkových generik

Prvním typem přípravků splňující kritéria pro značková generika jsou např. generické verze oxycodonu (originál OxyContin) a mesalazinu (originál Asacol).

Mezi druhý typ spadá velké množství např. hormonálních antikoncepcí obsahující pouze progesteron nebo léčivé přípravky obsahující isotretinoin, které mají identickou účinnou látku, ale jsou uváděny svými výrobci na trh pod svými obchodními názvy.

Třetí typ značkových generik tvoří ta, která obsahují různou sůl schválených originálních léčiv. Např. AmVaz (amlodipin maleát) od výrobce Dr. Reddy prodávaný jako konkurent k originálnímu přípravku Norvasc (amlodipin besylát) od firmy Pfizer.

Značkové není autorizované generikum

Značková generika nejsou totožná s autorizovanými generiky, která jsou vyrobená originální firmou nebo na základě její licence a prodávaná pod jiným než originálním názvem. Důležité rozdíly mezi druhy generik jsou často stírány, což vede k nejasnostem, které přípravky spadají do které kategorie, dokonce i ve smlouvách s Pharmacy benefit manager (PBM). To však může být z hlediska nákladů na léčiva zcela zásadní.

Zmatek v terminologii – další důvod vysokých nákladů

Zejména v USA je proto dělení generik důležité. Jak např. uvádí presidentka Pharmacy Benefit Consultants Linda Cahn, vyskytly se případy, kdy někteří PBMs úmyslně špatně kategorizovali léčivé přípravky s cílem získat ceny značkových generik za neznačková, vyšší slevy u značkových, která jsou však řazena mezi neznačková a překrucovat míru využití generik ve zdravotních plánech. I to je jeden z důvodů neustále rostoucích lékových nákladů v USA.

Značková generika zůstávají i přes relativně stále nízký podíl v preskripci v USA relativně lukrativním sektorem.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.