Boj proti korupci v USA pokračuje – další stát chce, aby mu farmafirmy hlásily platby lékařům – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Boj proti korupci v USA pokračuje – další stát chce, aby mu farmafirmy hlásily platby lékařům

Vloženo: 03.03.2011, 06:15 | Čteno: 8979×

Další americký stát se chce připojit k reálnému boji proti korupci ve farmasektoru. Zákon, který je nyní předkládán v Ohiu by požadoval, aby farmaceutické firmy zveřejňovaly výroční zprávy, které budou obsahovat seznam darů poskytnutých lékařům oprávněným předepisovat léčivé přípravky.

Evidovat vše nad 25 USD

Návrh efektivně odráží ustanovení loni schválené americké reformy zdravotnictví, které má vstoupit v platnost v roce 2013. Federální zákon se však vztahuje i na výrobce zdravotnických prostředků, ne jen na farmaceutické společnosti, jako v Ohiu.

Nová legislativa by požadovala po výrobcích předkládat státu vždy do 1. 2. výroční zprávu s podrobným rozpisem hodnoty, povahy a účelu jakýchkoli darů poskytnutých lékařům v souvislosti s podporou léčiv. Zákon se má vztahovat na dary v hodnotě více než 25 USD. Za jakékoli porušení je stanovena pokuta 10000 USD.

Pocity smíšené

Ohio State Medical Association reprezentující lékaře v tomto státě návrh stále studuje, nicméně podporuje průhlednost v této oblasti, pokud odpovědnost za podání a správnost zprávy plně připadne farmaprůmyslu, nikoli lékařům, protože ti jsou prý již nyní plně zavaleni jinou administrativou.

Návrhy legislativy chválí spotřebitelské organizace, které si stěžují, že pobídky od farmaprůmyslu mohou ovlivnit lékaře ve výběru léčiv nebo ošetření a že zveřejnění lékaře odradí od tohoto chování. Oponenti však argumentují, že ustanovení bude nespravedlivou skvrnou legitimní práce lékařů.

Kontrolovat platby lékařům chtějí i další státy

Ve státě Vermont platí podobný zákon od roku 2002. Výrobci musejí povinně hlásit veškeré útraty za lékařské konzultace, přednášky lékařů, dary, cestovní výdaje, různé posudky lékařů a nemocnic apod. Po zavedení byl pozorován pokles hodnoty darů a jejich počet.

Minnesota schválila zákon o „lékové transparentnosti“ v roce 1993, nicméně zpráva organizace ProPublica zjistila, že informace obsažené ve zprávách výrobců jsou často nepřesné.

Na konci ledna podobný legislativní záměr ohlásil i Maryland, a to v reakci na skandál, v němž byl jeden kardiolog z Baltimore údajně ovlivněn farmafirmou Abbott Labs, aby provedl velké množství zbytečných stentových implantací.

Zdroje informací:
MCN
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.