Drastické snižování cen léčiv v Číně může omezit dostupnost zahraničních léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Drastické snižování cen léčiv v Číně může omezit dostupnost zahraničních léčiv

Vloženo: 10.08.2011, 06:07 | Čteno: 5102×

Čína v rámci pilotního projektu výběrových řízení úspěšně snížila ceny základních léčiv ve venkovských oblastech. Zvažuje proto jeho rozšíření na celostátní úrovni a na všechna léčiva, což by přinutilo originální farmavýrobce soutěžit o ceny s generickými.

Tendry snížily ceny až o 90 %

Pilotní program, který je testován v pěti čínských provinciích, se týká cenové soutěže mezi výrobci u státních zakázek.

V Anhui, čtvrté nejchudší provincii v zemi, úspěšně vedl až k 90% snížení cen léčivých přípravků. V průměru měl v této provincii systém tendrů za následek 53% pokles cen léčiv uvedených na vládním seznamu 307 základních léčiv, u kterých jsou státem stanovené maximální maloobchodní ceny.

Zatímco základní léčivé přípravky tvoří jen 10 % domácího farmaceutického trhu co do hodnoty, jejich objemy prodejů jsou vysoké.

Rozšíření tendrů nad rámec základních léčiv a v rámci celé země však donutí originální firmy, aby snižovaly ceny. Tvrdí to zpráva Research and Development-based Pharmaceutical Association Committee (RDPAC) z Pekingu.

Rozšíření programu omezí dostupnost zahraničních léčiv

RDPAC ve své zprávě uvádí, že sice chápe zavádění tohoto postupu v chudých regionech, nicméně pro ty bohatší by se omezení zavádět neměla.

Pokud by se totiž model používaný v provincii Anhui zavedl v celé Číně, pacienti v bohatších provincií Jiangsu, Zheijiang a Guangdong by se k v současné době používaným přípravkům zahraničních firem nemuseli v budoucnu dostat.

Hrozí reálně situace, že snížení cen bude mít vliv na zisky v rámci celého dodavatelského řetězce, tj. nejen na konečné léčivo, ale i maloobchodní prodejce a distributory.

Někteří farmavýrobci proto v bohatších provinciích hrozí bojkotem všech navrhovaných cenových tendrů.

Snížení cen

Jak oznámil Národní výbor pro rozvoj a reformy, Čína zatím nastaví od 1. září nižší prodejní ceny u 82 léčivých přípravků, v průměru o 14 %.

Tento krok následuje po snížení cen v průměru o 21 % u 162 léčivých přípravků, který byl představen v březnu s cílem ušetřit čínským spotřebitelům téměř 10 mld. juanů.

Nulová marže na základní léčiva

V lednu navíc čínské Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že do konce letošního roku by měl být zaveden celonárodní systém základních léčiv, v rámci něhož se budou léčiva prodávat s nulovou marží.

Podle ministerstva se program zaměří na zjednodušení centralizovaného zadávání veřejných zakázek a distribuci základních léčiv tak, aby se zajistilo, že se nebudou prodávat za více, než je jejich výrobní cena.

Zdroje informací:
RDPAC
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.