Přednášková činnost pro farmafirmy aneb lukrativní přivýdělek (nejen) v USA 1. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Přednášková činnost pro farmafirmy aneb lukrativní přivýdělek (nejen) v USA 1.

Vloženo: 10.09.2011, 07:16 | Čteno: 8671×

Nová analýza zjistila, že farmafirmy, které měly v loňském roce nejvyšší prodeje v USA nevydaly nejvíce peněz na lékaře, které získaly pro svůj marketing. Nicméně osm výrobců, kteří zveřejnili tato data, vydalo v roce 2010 více než 220 mil. USD na propagační přednášky.

Data od osmi výrobců

Analýzu Dollars For Docs provedla americká nezisková organizace investigativních novinářů ProPublica. Je to vůbec poprvé co farmafirmy nahlásily platby za celý rok. Umožňuje prozkoumat konkrétní platby poskytnuté osmi výrobci jednotlivým lékařům ve všech 50 amerických státech.

Výdaje na marketing neodpovídaly prodejům

Jak vyplývá z níže uvedené tabulky, firma Pfizer s obratem 26,2 mld. USD vydala na přednášející 34,4 mil. USD, zaujala tak třetí místo. Naproti tomu Eli Lilly, která na přednášející vydala vůbec nejvíc peněz (61,5 mil. USD) nahlásila prodeje „jen“ zhruba poloviční oproti Pfizeru.

Tento trend naznačuje, že někteří výrobci mohou využívat méně lékařů jako přednášející a poradce, protože začali publikovat svá data veřejně.

Celkově však platby lékařům a dalším poskytovatelům zdravotní péče činí podle databáze ProPublica více než 760 mil. USD. Obsahují hlášení firem mezi od roku 2009, kdy byla zveřejněna tato data poprvé, až po druhé čtvrtletí roku 2011.

Navíc nabízí i záznamy a jména, ačkoli data mohou nabízet jen náznak toho, jak tyto platby budou vypadat po roce 2013, od kdy bude zveřejňování plateb povinné.

Po zveřejňování plateb výrazný pokles

Například AstraZeneca snížila své výdaje na přednášející ze zhruba 22,8 mil. USD v první polovině roku 2010 na asi 9,2 mil. USD ve druhé.

Některé osobní přednášky jsou nahrazovány webcasty, tele- a videokonferencemi. Firma to vysvětluje mj. ji tím, že nemá mnoho nových indikací či léčiv.

Podobně GlaxoSmithKline vydalo na přednášející v loňském roce průměrně kolem 13,2 mil. USD za čtvrtletí, o 15 % méně oproti posledním třem čtvrtletím roku 2009.

U Eli Lilly pak platby poklesly od roku 2009 o 10 %.

Obava o jméno

Podle ProPublica odborníci předpokládají, že někteří lékaři se z aktivit pro farmafirmy stáhnou, jakmile budou jejich jména a výše plateb zveřejněny volně na webových stránkách.

Zatím jsou to pouze spekulace, ale jak ukazuje analýza organizace ProPublica, výplaty desítek lékařů a dalších zdravotnických pracovníků možná právě díky tomu v loňském roce strmě poklesly.

Jedním z citovaných příkladů byla pneumoložka, která dostala v roce 2009 nejméně 88 tis. USD za propagační přednášky pro společnost GlaxoSmithKline. Nicméně v loňském roce už lékařka možnost nevyužila z obavy, že by si pacienti mohli myslet, že se za jejím poradenstvím skrývá korupce.

Zdroje informací:
ProPublica
Farmaceutická firmaPlatby přednášejícím
v roce 2010 (v USD)
Prodeje v USA v roce
2010 (v mld. USD)
Eli Lilly61 477 54714,3
GlaxoSmithKline52 755 79313,6
Pfizer34 382 57426,2
AstraZeneca31 647 10118,3
Merck20 365 44618,8
Johnson & Johnson11 712 90012,9
Cephalon4 241 0802,1
ViiV Healthcare3 975 102neuvedla
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.