Přednášková činnost pro farmafirmy aneb lukrativní přivýdělek (nejen) v USA 2. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Přednášková činnost pro farmafirmy aneb lukrativní přivýdělek (nejen) v USA 2.

Vloženo: 11.09.2011, 08:34 | Čteno: 7802×

Nová analýza organizace investigativních novinářů ProPublica Dollars For Docs také zjistila, že i přes zveřejňování plateb někteří lékaři pobírají peníze od farmafirem i nadále.

270 tis. USD bez diet

Např. jeden specialista z centra bolesti v Santa Monica patřil loni k nejlépe placeným lékařům s 270 825 USD od společností Pfizer, Johnson & Johnson, Eli Lilly a Cephalon za přednáškovou a poradenskou činnost. To byl nárůst z 225 575 USD v roce 2009, a to bez cestovních nákladů a stravování.

Ve skutečnosti mu za více než 18 měsíců zaplatila za přednášky jen samotná společnost Pfizer 318 250 USD.

Nic pro nás nedělá, proto jsme ho pozvali na večeři

Databáze také ukazuje, že u stovek tisíc lékařů je uvedeno „jen“ pozvání na oběd nebo večeři, která jsou hrazená farmafirmou.

Například 80 % z 200 tis. lékařů zahrnutých v platbách společnosti Pfizer v loňském roce bylo uvedeno jen proto, že přijali jedno či více pozvání na pohoštění.

Jako příklad je uveden jeden emeritní a prestižní lékař z kalifornského West Hollywoodu, který v roce 2010 přijal pozvání na večeře od společnosti Pfizer v celkové hodnotě více než 3 tis. USD a za více než 1 tis. USD za první pololetí 2011, přitom však podle údajů společnosti Pfizer pro ni nevykonával žádné služby.

Přiměřená příležitostná večeře je standard

Ustanovení v legislativě k reformě zdravotnictví vyžaduje, aby všichni výrobci léčivých přípravků a zdravotnických prostředů či zařízení počínaje rokem 2013 zveřejňovali všechny platby lékařům, včetně pohoštění.

Nicméně obchodní sdružení PhRMA (americká Asociace inovativních farmaceutických výrobců) má svůj dobrovolný kodex, který říká, že je odpovídající poskytnout v rámci obchodní zdvořilosti příležitostné pohoštění lékařům a jejich týmu, kteří se účastní informační prezentace obchodních zástupců.

Podle guidelinů však prezentace musí poskytnout vědeckou nebo vzdělávací hodnotu a jídlo by mělo být skromné na místní poměry. Součástí prezentace nemůže být zábavní a rekreační akce. Jídla pro manžele ani jídla s sebou nejsou vhodná.

Jak konstatuje analýza ProPublica, některá jídla rozhodně nemohla být vzhledem k jejich ceně skromná.

Je pozvání dvakrát do měsíce přiměřené?

Každopádně 20 lékařů dostalo od července 2009 do letošního března pohoštění od společnosti Pfizer v hodnotě 2 tis. USD a více. Žádný přitom není veden jako přednášející, konzultant nebo výzkumný pracovník.

Podobně šest lékařů, převážně z New Yorku, dostalo od Eli Lilly jen v prvním čtvrtletí letošního roku pohoštění za více než 1 tis. USD a přitom pro firmu, dle hlášení, neposkytují žádné služby. Firma Eli Lilly organizaci ProPublica uvedla, že výdaje jsou komplexem výdajů na jídlo v kancelářích a na vzdělávacích akcích.

Pfizer zase tvrdil, že lékaři se zúčastnili alespoň jednoho, ne-li dvou programů v měsíci, při nichž odborníci hovořili o konkrétních onemocněních nebo přípravcích společnosti. Firma má prý limit na jídlo 135 USD na osobu, z čehož tedy vyplývá, že např. výše uvedený emeritní lékař se nechal zvát na večeři dvakrát do měsíce.

Průmysl platby bagatelizuje

Zveřejnění nové aktualizace plateb farmafirem lékařům se proto příliš nezamlouvá obchodnímu sdružení PhRMA. Jeho zástupci totiž řadu let tvrdili, že vztahy s lékaři nabízejí potřebné a poučné informace, protože vysoce zaneprázdnění lékaři nemusejí mít čas se rychle a snadno informovat jiným způsobem.

PhRMA proto i nyní bagatelizuje výši plateb s tím, že je ve srovnání s hodnotou poskytnutých vzdělávacích příležitostí směšná.

Ve svém komentáři ke zveřejněné analýze uvádí, že se dá očekávat řada investigativních článků v médiích na podporu transparentnosti, nicméně se tak, bohužel, děje bez ohledu na vhodnost těchto setkání s lékaři.

Zveřejňování plateb by mohlo tyto praktiky výrazně snížit

ProPublica predikuje, že plánované povinné zveřejňování plateb od roku 2013 přispěje k tomu, že tyto praktiky z velké míry skončí.

Potvrzuje to i George Loewenstein, profesor ekonomie a psychologie na Carnegie Mellon University a obhájce úplného zveřejňování plateb farmafirem lékařům, který soudí, že zveřejnění jejich jména na lékaře tvrdě dopadne.

Podle něj je velmi pravděpodobné, že si lékař řekne, že mu nestojí za to, aby přijal např. jídlo v hodnotě 25 USD a dostal se tak na veřejný seznam, který mohou pacienti vnímat velmi negativně s tím, že jejich lékař je úplatný.

Zdroje informací:
ProPublica
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.