Britští lékárníci žádají zákaz volného obchodu s léčivy v EU – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britští lékárníci žádají zákaz volného obchodu s léčivy v EU

Vloženo: 26.01.2012, 06:15 | Čteno: 11267×

Královská farmaceutická společnost Velké Británie (RPS) navrhuje radikální opatření, aby byl volný obchod s léčivými přípravky mezi členskými státy EU považován za nezákonný. Chce tak chránit lékový dodavatelský řetězec ve Velké Británii.

Extrém má zajistit dostupnost léčiv

Návrh byl podán na základě šetření problémů se zásobováním léčivými přípravky ve Velké Británii zájmovou skupinou All-Party Pharmacy Group, které bylo uzavřeno minulý týden.

RPS uznala, že její žádost je extrémní, protože bude-li přijata, znamenalo by to konec dovozu léčiv z EU. Jak se uvádí v prohlášení RPS, musí se zvážit plně všechna pro a proti této možnosti.

Nicméně problémy dodavatelského řetězce způsobují obrovské náklady pro pacienty, lékárníky a farmaprůmysl. Navíc poškodily důvěru pacientů, kterou měli v lékárníky. Viní z toho celou řadu faktorů, včetně slabé libry, rozdílů cen a zákonů o pohybu léčiv v celé Evropě.

Nešťastné kvóty a DTP model

RPS také kritizuje zavedení Direct-to-Pharmacy modelu ze strany výrobců, o kterém tvrdí, že odradil velkodistributory od zlepšování služeb, které poskytují, lékárníkům a zavedli „neflexibilní“ lékové kvóty.

Také třetí největší sdružení veřejných lékárníků Pharmacy Voice předložilo písemné důkazy k průzkumu.

Jak organizace uvádí, kvóty jsou uplatňovány zcela nesmyslně a místo toho, aby problémy zmírňovaly, přidávají další byrokracii, vytvářejí neefektivnost pro všechny v řetězci a prodlužují dobu, kdy se pacienti dostanou ke svým léčivům, která potřebují.

Co je na papíře musí i platit

Pharmacy Voice také vyzvalo k zavedení konkrétnější povinnosti dodat léčivé přípravky do lékáren do 24 hodin od objednání. Tyto principy sice Ministerstvo zdravotnictví, výrobci a lékárníci v loňském roce podepsali, nicméně je, podle sdružení, potřeba je považovat za pevné a vymahatelné závazky i ve skutečnosti, nejen na papíře.

Distributoři chtějí nezávislý dozor

Britská asociace farmaceutických velkodistributorů požaduje vytvoření nezávislé služby, která bude monitorovat a dozorovat dodávky léčiv do lékáren a vydávajícím lékařům. Tento krok by, podle ní, pomohl obnovit důvěru v dodavatelský řetězec, jehož prvotřídní pověst byla poškozena pokračujícími problémy.

Každodenní nedostatky některých léčiv a problémy v dodávkách jsou ve Velké Británii dlouhodobým problémem. Což potvrzují i další sdružení nezávislých lékáren.

Zdroje informací:
RPSGB
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.