Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Walesu budou banální onemocnění léčit místo lékařů lékárníci

Vloženo: 09.03.2012, 06:12 | Čteno: 8400×

Ve Walesu má být zaveden nový program, který pacientům poskytne snadný přístup k poradenství a léčení běžných nemocí. Národní režim, který bude zahrnovat posouzení a nabídku léčby, vytvoří z veřejných lékáren primární centrum pro řešení některých banálních onemocnění.

Lékárník – centrum primární péče

Výzkum ukazuje, že až 40 % času věnuje praktický lékař pacientům, kteří trpí drobnými neduhy.

V rámci nového systému bude pacientům doporučováno, aby se poradili u předem definovaného okruhu onemocnění raději s lékárníkem, než s jejich praktickým lékařem. Lékárníci pak poskytnou léčiva ze schváleného seznamu a poradí nebo doporučí návštěvu praktického lékaře, pokud to bude potřeba.

Léčivé přípravky budou poskytnuty bez poplatku, což odstraní případnou finanční bariéru, která může být pro pacienty překážkou pro to, aby si vybrali místo svého praktického lékaře lékárníka.

Ministerstvo chce využít znalostí farmaceutů

„Klíčovým závazkem v našem vládním programu je lepší využití farmaceutů pro zlepšení přístupu ke zdravotním službám. Jsme rovněž odhodláni učinit služby praktických lékařů dostupnější a tento program bude přispívat k řešení obou těchto cílů,“ uvedla velšská ministryně zdravotnictví a sociálních služeb Lesley Griffiths.

Pokud v případě běžných onemocnění navštíví pacient raději lékárníka namísto praktického lékaře, nemusí si předem domlouvat schůzku a navíc i tímto způsobem bude mít možnost získat veškerou potřebnou léčbu bez poplatku. Tím získají praktičtí lékaři čas na řešení složitějších stavů a mohou se také zkrátit čekací doby na termín.

„V konečném důsledku služba podpoří vhodnější využití praktických lékařů a znalostí veřejných lékáren. Samozřejmě, že lidé i nadále mohou navštěvovat své praktické lékaře, pokud se domnívají, že je nezbytné,“ dodává ministryně.

Jak to funguje

Mezi onemocnění, která mohou být zařazena do programu, patří zácpa, poruchy trávení, senná rýma, kašel, bolení v krku, mykózy nohou, afty, vši, průjmy, bradavice a roupy. Lékárníci již absolvovali patřičná školení ke zvládnutí léčby těchto potíží.

Služba bude dostupná během běžné otevírací doby lékárny a v některých oblastech i do pozdních večerních hodin a o víkendech.

Každý, kdo bude chtít systém využívat, se zaregistruje u místní veřejné lékárny. Odhaduje se, že do pěti let od zavedení služeb se přibližně 500 tis. lidí (15 % populace registrované u praktického lékaře) zaregistruje u svých lékárníků, kteří služby poskytují.

Spuštění do roku 2013

Velšská vláda bude v následujících měsících zjišťovat připomínky od lokálních zdravotních rad a cílem je spustit první služby do 12 měsíců s postupným rozšiřováním, které by mělo začít nejdéle na konci roku 2013.

Vývojové práce však začnou okamžitě, a to především na rozvoji IT infrastruktury pro podporu nových služeb.

Zdroje informací:
NHS Wales

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.