Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ – VÍME PRVNÍ

Maďarská vláda poskytne lékárníkům výhodné půjčky na zpětný odkup lékáren od řetězců

Vloženo: 26.07.2012, 19:26 | Čteno: 9335×

Maďarský premiér Viktor Orbán po sobotním setkání se zástupci Maďarské lékárnické komory mj. v jedné z budapešťských lékáren potvrdil, že jeho vláda hodlá poskytovat výhodné půjčky lékárníkům, kteří by chtěli odkoupit zpět svůj majetek (lékárny nebo podíl v nich), který dříve vlastnili, ale díky reformám předchozí vlády jej byli nuceni prodat lékárenským řetězcům či nadnárodním provozovatelům lékáren.

Půjčka má být na nízký úrok a s dlouhodobě odloženou první splátkou.

Liberalizaci je třeba zvrátit

Jak uvedl premiér na následné tiskové konferenci, nechce následovat mezinárodní příklad široké liberalizace, kterou považuje stejně jako lékárnická komora za špatnou.

„Společnost by měla spojit své síly ke zvrácení současného stavu. V maďarském zájmu je mít lékárny vlastněné lékárníky a proto chce vláda vytvořit finanční podmínky pro zpětný odkup.“

Vláda, podle premiéra, považuje za důležité, aby byli ti, kdo vykonávají lékárnickou profesi finančně zajištěni a bylo tak zajištěno, že budou svou službu pacientům vykonávat kvalitně.

„Dobrý stav lékárny a zajištěný lékárník jsou zárukou, že bude i pacient v první řadě jeho zájmu,“ konstatoval premiér Orbán na konferenci.

Povinná většina lékárníků

Uvedený návrh vzešel z diskuze s lékárníky na základě příslušné legislativy. Ta stanoví, že lékárníci by měli v lékárnách, ve kterých pracují získat povinný 25% podíl do roku 2014 a následně 51% podíl do roku 2017.

Zákon také říká, že jeden lékárník může vlastnit pouze jednu lékárnu.

Řetězce proti, lékárníci prý lékárny nechtějí

Asociace síťových lékáren krok premiéra odsuzuje jako pouhé nic neřešící gesto, které nevede ke zvýšení efektivity a rentability lékáren. Podle její prezidentky Karoliny Korodi není kvalita služeb odvislá od toho, kdo lékárnu vlastní.

V souvislosti se světovou hospodářskou krizí prý krok vlády navíc považuje za naprosto neuvážený.

Podle informací asociace není přístup 100% vlastnictví lékáren lékárníky správný, protože ví o stovkách případů, kdy lékárníci lékárnu vlastnit nechtějí, ale chtějí v ní pouze pracovat jako řadoví zaměstnanci na vedoucí pozici. A těm prý nová legislativa tuto možnost upře.

Socialisté liberalizovali

Odhaduje se, že ze všech asi 2400 maďarských lékáren jen přibližně čtvrtinu plně nevlastní lékárníci. První větší společnosti byly založeny po roce 1997 a v té době musel mít lékárník na lékárně 25% podíl (od roku 2001 pak dokonce 51%).

Po liberalizaci trhu v roce 2006 byla většina omezení zrušena a počet nových lékáren dramaticky vzrostl. Paradoxně liberalizaci trhu zavedla vláda socialistů v čele s premiérem Ferencem Gyurcsánym.

Pravice reguluje

Nový „pravicový“ kabinet po svém nástupu oznámil, že lékárenství utrpělo za předchozí liberalizace nesmírnou devalvaci a proto se rozhodl stav napravit.

Ihned v roce 2010 vyhlásil na lékárny okamžité moratorium, podle kterého nesměly být do konce roku otevřeny žádné nové lékárny, s výjimkou obcí, kde lékárna není.

Následně pak oznámil další změny, mj. rovněž (viz. výše) povinný podíl lékárníků v lékárnách.

Nové právní předpisy také znovu zavedly povinné členství v profesní komoře a její větší pravomoce.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.