Britští lékárníci chtějí profesionalizovat farmaceutickou péči a přímé smlouvy s NHS – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Britští lékárníci chtějí profesionalizovat farmaceutickou péči a přímé smlouvy s NHS

Vloženo: 22.08.2012, 06:16 | Čteno: 4717×

Sdružení zastupující individuální britské zaměstnané lékárníky Pharmacists’ Defence Association (PDA) předložilo své návrhy k přezkumu strategických změn skotské vlády ohledně farmaceutické péče. Chce zavést dvě kategorie lékárníků.

Tlak na kvalitu péče od zaměstnanců

Podle návrhů PDA by měl být významný počet služeb farmaceutické péče poskytován na základě smlouvy, která bude nezávislá na aktuálním kontraktu lékárny na dodávky léčiv, s větším využitím dovedností lékárníků, zlepšením využití léčiv a zvýšením spolupráce mezi lékárníky a praktickými lékaři.

Dvě kategorie lékárníků

PDA navrhuje, aby služby farmaceutické péče byly poskytovány dvěma kategoriemi farmaceutů – těmi, kteří jsou v přímém kontaktu s běžnými pacienty a klinickými.

Ti první by poskytovali výdej léčiv a poradenskou službu pro pacienty ad hoc, zatímco klinický lékárník by poskytoval podrobnější služby farmaceutické péče registrovaným pacientům s dlouhodobým onemocněním, na bázi cílených návštěv.

Kliničtí lékárníci by poskytovali celou řadu služeb farmaceutické péče, které jsou v současné době řešeny v rámci všeobecné lékařské praxe, čímž by uvolnili kapacity praktickým lékařům.

Realizace této vize bude vyžadovat skutečnou spolupráci, integraci a potom smluvní dohodu mezi lékařskými a farmaceutickými profesemi.

Rovněž by to vyžadovalo více klinicky orientované vzdělávání farmaceutů a nutně by to muselo být spojeno i s revidovanými mechanismy pro poskytování služeb a plánování pracovní síly.

Úspory až 100 mil. GBP

Tyto návrhy by mohly ve Skotsku ušetřit přes 100 mil. GBP zdrojů pro zdravotnictví díky snížení počtu hospitalizací, pohotovostních návštěv, snížení množství léčiv vyhazovaných do odpadu apod.

Smyslem těchto návrhů je, aby řádné služby farmaceutické péče mohli poskytovat lékárníci pouze tehdy, pokud jsou schopni rozvíjet smysluplné klinické vztahy s pacienty prostřednictvím registrace pacienta vedoucí ke kontinuitě péče.

PDA proto navrhuje strukturovaný profesní rámec pro lékárníky pracující ve veřejné lékárně vedoucí k pokročilé praxi a preskripci pro ty, kteří se chtějí na tomto poli specializovat.

Smlouva přímo s NHS

To by mohlo následně vést k vizi, že někteří lékárníci by pracovali ne jako běžní zaměstnanci retailové lékárny, ale jako nezávislí a autonomní praktikující zdravotníci se smlouvou přímo s NHS.

Lékárníci by, podle návrhů, měli i nadále ve veřejných lékárnách poskytovat lékárenské služby pro veřejnost, které zajistí, že pacienti dostanou nejen bezpečně své předepsané léčivé přípravky, ale i se všemi nezbytnými radami.

Naproti tomu klinický lékárník by do značné míry poskytoval své služby v konzultační místnosti, protože jeho služba by vyžadovala mnohem podrobnější a složitější přímou interakci s pacientem.

Jen farmaceutická péče orientovaná na pacienta totiž, podle návrhů PDA, může být bezpečná a klinicky efektivní pro každého pacienta.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.