Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britské veřejné lékárny intervenují až u dvou milionů receptů ročně

Vloženo: 24.09.2012, 06:14 | Čteno: 6098×

Britští veřejní lékárníci intervenují u téměř dvou miliónů receptových položek každý rok, často ohledně pokynů předepisujícího lékaře o dávkování, množství nebo síle. Údaje sdružení Pharmacy Voice reprezentující majitele veřejných lékáren naznačují, že díky rutinním kontrolám receptů jsou před vážnou újmou zachráněny tisíce pacientů.

Dávka, síla, množství

Data ze 4409 lékáren v celé Anglii naznačují, že lékárníci intervenují ve 2,22 případů na každých 1000 receptových položek. Pomáhají tak řešit 43800 mimořádných událostí, které by bez korekce lékařského předpisu mohly vést k vážnému poškození zdraví.

Incidenty se nejčastěji týkají instrukcí o dávkování (15 %), množství (13 %) nebo síly (8 %). Typicky jsou vyřešeny telefonickým hovorem s předepisujícím nebo ošetřujícím lékařem nebo zdravotníkem.

Smysl kontrol

Podle sdružení je to vůbec poprvé, co byl příspěvek veřejných lékáren k bezpečnosti léčiv zjištěn v takovém rozsahu. Potvrzuje se tak smysl kontrol z hlediska bezpečného užívání léčiv a význam přenosu informací mezi ošetřujícím lékařem, pacientem a farmaceutem.

Cílem průzkumu není ukázat chybovost praktických lékařů, ale týmovou práci v oblasti primární péče, která funguje dobře.

Vedlejší intervence

Britské veřejné lékárny prověří cca 900 mil. receptových položek ročně.

Několik miliónů intervencí lékáren se však nevztahuje k pokynům předepisujícího lékaře a nejsou v těchto datech zachyceny.

Patří mezi ně vše od poradenství ohledně životního stylu až k poskytování mimořádných doporučení do nemocnice, stejně jako podpora správného užívání léčiv mezi pacienty.

„Léčivé přípravky jsou nejběžnější zdravotní intervencí a mohou uškodit, stejně jako léčit. Takže by mělo být samozřejmé, že lékárníci zasednou ke stolu při rozhodování o způsobech zdravotní péče a investicích v rámci NHS. Lékárníci by měli mít přístup na všech úrovních v rámci reformované struktury NHS v Anglii,“ dodává Rob Darracott, výkonný ředitel Pharmacy Voice.

Další průzkumy

Rovněž údaje ze dvou menších průzkumů provedených v roce 2011/12 (jeden zahrnoval Wales) také poukazují na zásadní roli veřejných lékáren v kontrole receptů zajištění bezpečnosti pacientů a efektivity využití léčiv.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.