Většina venkovských lékáren na státní dotaci nedosáhne, tvrdí švédský řetězec – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Většina venkovských lékáren na státní dotaci nedosáhne, tvrdí švédský řetězec

Vloženo: 08.10.2012, 06:01 | Čteno: 5659×

Letos v květnu oznámil švédský lékárenský řetězec Kronans Droghandel jako první, že po uplynutí tříletého moratoria, které vyprší příští rok na jaře, hodlá zavřít své lékárny na venkově kvůli nízké ziskovosti. Švédská vláda proto v polovině září schválila podporu venkovským lékárnám 20 mil. SEK ročně.

Moratorium končí 2013

Jak už portál APATYKÁŘ® ve svém zpravodajství dříve informoval, po deregulaci švédského lékárenského trhu v roce 2009 se nově nastupující provozovatelé lékáren museli zavázat, že ponechají venkovské lékárny, které získají při výprodeji státního balíku, minimálně 3 roky otevřené.

Toto období zanedlouho uplyne a řetězce začaly již v létě naznačovat, že jsou lékárny ve venkovských oblastech prodělečné a hodlají je po nuceném moratoriu zavřít.

20 mil. SEK dotací ročně

Jako první to zcela otevřeně oznámil řetězec Kronans Droghandel, který získal výprodejem v balíku nejvíce venkovských lékáren. Rozpoutal tím diskuze s vládou a úřady o poskytnutí dotací na provoz těchto lékáren, aby k jejich uzavření nedošlo.

Představy o vyřešení situace tržním přístupem se ukázaly jako liché, proto švédská vláda 20. září rozhodla, že v letech 2013 a 2014 investuje na pomoc venkovským lékárnám 20 mil. SEK každý rok. Podle ní mají mít všichni občané rovný přístup k léčivům, proto nevýdělečný provoz bude prozatím dotovat.

TLV stanovil podmínky dotací

Švédský dozorový úřad Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) již předal na Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí příslušný návrh.

Výše paušální podpory má být stanovena na základě průměrné ziskovosti švédských lékáren. Kromě jiného je pojem venkovská lékárna definován minimální vzdáleností autem k nejbližší lékárně 20 km.

Řetězce chtějí víc

V tom však provozovatelé spatřují kámen úrazu, protože většina lékáren, které spadají do seznamu 110 tzv. venkovských lékáren nakoupených po deregulaci, je nyní vzdálena méně než 10 km od další lékárny.

Podle analýzy řetězce Kronans Droghandel by tak vládní parametry splnilo jen 40 z nich a z nich 20 by ještě nemuselo splnit další podmínky.

Venkovské lékárny byly problémem již před deregulací, kdy většina z nich byla ztrátových. Proto např. také sousední Finsko argumentuje, že pro něj je liberalizace lékárenského trhu zcela nepřijatelná, protože právě přísně regulovaný systém zajišťuje lékárenskou péči i v místech, kde by se lékárnu za běžných tržních podmínek nevyplatilo provozovat.

Řetězec, podle svého vyjádření, vítá snahu vlády zavést podporu pro venkovské lékárny. Nicméně v současné podobě by se týkala i díky pravidlu stanovené vzdálenosti maximálně 40 z celkových 110 ohrožených. Požaduje proto změnu podmínek, aby na dotace dosáhlo více lékáren.

Dotování obratu

TLV stanovil paušální kompenzace na základě vyhodnocení celkové ziskovosti švédských lékáren. Systém by měl zajistit kompenzaci v takové výši, jakou by průměrná lékárna potřebovala k dosažení určité ziskovosti.

Systém kompenzací je založen na obratech receptových léčiv, protože tyto údaje má stát k dispozici přes servisní organizaci Apotekens Service a tvoří průměrně 80 % všech prodejů v lékárnách.

Podle propočtu TLV tak bude podpořeno asi 60 venkovských lékáren, které si udrží potřebnou ziskovost.

Další jednání mezi zástupci provozovatelů a úřady nyní probíhají.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.