Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Maďarsko bude platit lékárníkům za hlídání lékových chyb

Vloženo: 05.12.2012, 06:24 | Čteno: 5556×
FOTO: APATYKÁŘ®

Maďarsko od ledna 2013 zavádí pro lékárny poplatek za hlídání lékových chyb a od dubna také možnost monitorování preskripce a výdeje léčiv u pacientů.

Maďarsko na vlně lékárenských změn

Maďarsko je za současné vládní koalice na vlně zásadních a mnohdy kontroverzních změn v lékárenství. Po změně vlastnictví lékáren pouze lékárníky, která by měla plně nastat v roce 2017, zavedení bonusů za generickou substituci a zvýšení marže lékárnám vyčlenilo nově pro lékárny 4,5 mld. HUF.

Zamezení lékových chyb, stabilizace venkova

Za nový poplatek maďarská vláda od lékáren očekává, že budou dbát na bezpečnost pacientů lepším využitím svých znalostí. Konkrétně budou sledovat chyby v preskripci, kdy řada pacientů má předepsaný duplicitně léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou, což potenciálně ohrožuje zdraví pacientů.

Podle Maďarské lékárnické komory není podíl lékových chyb v Evropě i v Maďarsku zanedbatelný a ovlivňují nemocnost či úmrtnost pacientů z 10-20 %.

Na základě návrhu komory bude stát lékárníkům od ledna platit za to, že budou preskripci hlídat a dbát tak na bezpečnost pacientů.

Nový poplatek má rovněž pomoci stabilizovat ekonomickou situaci venkovských lékáren.

Přístup do centrální databáze

Po přípravném tříměsíčním období také od 1. dubna lékárníci získají přístup k údajům o léčivech u konkrétního pacienta vedených v databázi Národního fondu zdravotního pojištění (OEP) na základě čísla sociálního zabezpečení.

Přístup bude podmíněn souhlasem pacienta a lékárníci nebudou oprávněni sledovat léčiva na sexuálně přenosné nemoci a duševní poruchy.

Posílení generické substituce

Kromě posílení bezpečnosti užívání léčiv je cílem mj. i podpořit generickou substituci. Pokud by pacienti upřednostňovali levnější generické přípravky, úspory by, podle dat ministerstva zdravotnictví, mohly dosáhnout 12-15 mld. HUF ročně.

K uplatňování generické substituce jsou lékárny motivovány již od letošního ledna. Mají totiž nárok na speciální bonusy, pokud budou preferovat při výdeji léčiva z pozitivního listu. Podíl preferovaných generik musí být větší než 35 % z celkově vydaných léčiv.

Maďarský paradox

V Maďarsku je situace poněkud paradoxní, když po letech totální liberalizace lékárenství socialistickou vládou jej nyní reguluje vláda pravicová. Řada opatření je přitom velmi radikálních.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.