Omezení počtu britských studentů farmacie má řešit jejich nadbytek – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Omezení počtu britských studentů farmacie má řešit jejich nadbytek

Vloženo: 21.12.2012, 09:54 | Čteno: 8685×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society of Great Britain

Počet studentů farmacie v Anglii bude omezen v souladu s počtem vzdělávacích míst financovaných NHS, pokud možno neutrálním způsobem z pohledu financí. Shodli se na tom ministři zdravotnictví a obchodu, inovací a dovedností. Podobné plány jsou nyní přezkoumávány také ve Walesu v souvislosti s reformou farmaceutického vzdělávání.

Nadbytek lékárníků

Omezení má řešit přebytek lékárníků. To je problém, se kterým se setkávají studenti farmacie, když se snaží najít umístění na předregistrační školení a v rámci konkurenčního boje o místa lékárníka. Jde to jeden z několika návrhů školské reformy, které byly navrženy poradním sborem v červnu 2011.

Implementace jednotlivých návrhů se bude posuzovat s ohledem na finanční dopad a bude výsledkem – stejně jako počet studentů – jednání zúčastněných stran.

Ne za cenu zhoršení kvality

Akademici a Asociace britských studentů farmacie (BPSA) plán na omezení počtu studentů přivítaly, ale zdůrazňují, že bude zapotřebí spousta práce, aby se zajistilo, že budou prováděny účinně.

Královská farmaceutická společnost přivítala fakt, že ministři dělají závažná rozhodnutí týkající se pregraduálního vzdělávání farmaceutů. Podle ní je lépe reformovat stávající systém, než omezovat počet vysokých škol.

Na straně druhé však změny nesmějí směřovat ke zhoršení kvality lékárnického vzdělávání a současně k omezení či zrušení výzkumu a inovací. To by vedlo pouze k navýšení počtu nezaměstnaných.

Stejného názoru je i BPSA.

Hlavní body reformních návrhů

Návrhy na reformu stávajícího farmaceutického vzdělávání a odborné přípravy zahrnují několik oblastí.

Má dojít k omezení počtu studentů vstupujících do magisterského programu tak, aby odpovídal počtu vzdělávacích míst financovaných NHS tak, jako je tomu již v případě lékařských a zubařských studijních programů.

Magisterské studium a předregistrační fáze průpravy farmaceutického vzdělávání by měly být integrovány do jednoho pětiletého vzdělávání, které bude společně připravováno a realizováno vysokými školami a zaměstnavateli.

Reforma také musí zaručit, že pětiletý program bude způsobilý pro NHS z pohledu financování nejméně 12 měsíců jako klinický předmět.

Stejně tak musí poskytnout studentům lepší studijní místa spojená s reálnou praxí a kontakt s pacienty už od počátku studijního programu.

Dvanáctiměsíční výukové umístění se má rozdělit do dvou šestiměsíčních, nejlépe na začátku čtvrtého ročníku a na konci pátého ročníku.

Konečně by měl být zaveden jednotný postup podávání žádostí pro většinu výukových míst s plným zapojením místních zaměstnavatelů do konečného výběru stážisty.

Šéfové farmaceutické administrativy Walesu, Severního Irska a Skotska nyní zvažují dopady návrhů, Wales zejména restrikce počtu studentů. Především chtějí zachovat co nejvyšší míru flexibility.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.