Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nová léková služba britských lékáren úspěšná

Vloženo: 03.01.2013, 06:09 | Čteno: 8336×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Nejnovější analýza dat prokázala vliv nové lékové služby (New Medicine Service, NMS) na lékovou adherenci a dala tak lékárníkům klíčový důkaz pro jednání s britskou vládou a Ministerstvem zdravotnictví o jejím smyslu, aby byla zachována i po dubnu 2013.

O službě

Cílem zavedení nové služby NMS od října 2011 bylo zlepšit lékovou adherenci (věrnost k terapii) u britských chronických pacientů, kterým je předepsán nový léčivý přípravek a tak snížit počet zbytečně vyhozených léčiv.

Služba má podpořit zapojení pacientů do léčby a instruovat je k selfmanagementu, čímž se sníží i náklady na příp. hospitalizaci.

Stejně tak má i zvýšit počet hlášení o případných nežádoucích účincích a reakcích, které se vyskytly.

Klíčové závěry

Analýza byla provedena v rámci Pharmaceutical Services Negotiating Committee (PSNC, komise vyjednávající smluvní podmínky lékáren s NHS) na datech zahrnující NMS intervence poskytnuté více než 224 tis. pacientům od 1. října 2011 do 30. září 2012.

Zjistila, že 31,9 % non-adherentních pacientů se stalo adherentními k 31,5 % svých léčiv po intervenci v rámci NMS.

Mj. také ukázala, že lékárníci poskytli 366702 poradenství o zdravém životním stylu, zatímco poskytovali NMS.

99,6 % NMS pacientů bylo získáno přímo lékárnami, zbytek praktickými lékaři. V některých oblastech byl podíl lékařů vyšší.

54,4 % NMS intervencí bylo poskytnuto pacientům, kterým byly předepsány léčivé přípravky na hypertenzi, 26,4 % na astma/CHOPN, 11,3 % na diabetes a 7,9 % mělo antikoagulancia a antiagregancia.

Pacienti také velmi zřídka zrušili svůj souhlas s poskytováním služby v průběhu intervenční fáze.

Konečně pacienti s léčivy na astma a CHOPN měli nejnižší výskyt vedlejších účinků, ale výskyt vedlejších účinků způsobených nedodržením léčby byl téměř dvojnásobný oproti jiným nemocem.

PSNC věří v prodloužení kontraktu

PSNC konstatovala, že je těžké ve výsledcích najít nějaká negativa, což dává dobrý start pro jednání s ministerstvem zdravotnictví o pokračování NMS od dubna 2013. Věří v její další rozšíření.

V letošním roce se, podle PSNC, většina lékáren se službou NMS seznámila a nadchla pro novou službu, která kromě významné pomoci v péči o pacienty s sebou přinesla také další finanční prostředky.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.