Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britští lékárníci testují výdej některých Rx léčiv bez receptu

Vloženo: 11.01.2013, 06:16 | Čteno: 9476×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Od ledna 2013 poskytují britští lékárníci v pilotním režimu novou službu. Za určitých podmínek mohou vydat pacientům i léčiva jinak vázaná na recept. V nabídce je první více než desítka léčiv.

Patient Group Direction

Specifická směrnice v rámci britské NHS (tzv. Patient Group Direction) umožní lékárníkům vydávat určitá léčiva jinak vázaná pouze na lékařský předpis k léčbě řady onemocnění. Pacienti budou mít ke službě přístup v lékárnách nebo na internetu.

NPA také pro lékárníky vyvinula řadu elektronických vzdělávacích modulů na podporu této služby.

První korekce seznamu léčiv

Službu pilotně testoval od října 2012 řetězec Day Lewis, od ledna se pak připojují všechny lékárny v rámci Národní asociace lékáren (NPA).

Původně do něj byla zařazena léčiva na léčbu erektilní dysfunkce sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra), trimethoprim k léčbě cystitidy, azithromycin (Zithromax) a doxycyklin k léčbě chlamydiových infekcí.

Dále pak emergentní kontracepce ulipristal (ellaOne), antiastmatikum salbutamol (Ventolin), antialergikum fexofenadin (Telfast), antipsoriatikum Calcipotriol (Dovonex mast), atovaquone/proguanil (Malarone, Malarone Paed), mefloquin (Lariam) a doxycyklin na profylaxi a léčbu malárie, cirpofloxacin (Ciproxin) na cestovatelské průjmy a skopolamin (Scopoderm) na mořskou nemoc a kinetózy.

Po konzultacích s Ministerstvem zdravotnictví v polovině prosince však v seznamu došlo ke změnám. Byla vyjmuta antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika trimethoprim, doxycyklin a ciprofloxacin kvůli obavám z antimikrobiální rezistence.

Přínos pro pacienty i lékárny

První zkušenosti ukazují, že služba bude dobře přijata pacienty. Zástupci NPA ji chválí, protože je vstřícná, vysoce dostupná a posiluje pozici lékárníků v poradenské roli coby odborníků přes léčiva.

Přiznávají současně, že otevírá i nový tok příjmů pro její členy, kteří se v současné době nacházejí v náročném ekonomickém prostředí.

NPA chce údaje o vyhodnocení pilotního projektu poskytnout státním zdravotnickým úřadům, aby mohla být v budoucnu lépe přizpůsobována potřebám pacientů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.