Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Německo úspěšně testuje systém proti padělkům léčiv

Vloženo: 31.05.2013, 07:36 | Čteno: 7610×
FOTO: APATYKÁŘ®

Více než 280 zúčastněných lékáren, 24 farmaceutických firem, více než 3,5 mil. označených balení léčivých přípravků a 30 tis. úspěšných oveření. To jsou prozatímní výsledky praktického testování německého systému securPharm na ochranu proti padělaným léčivým přípravkům. Již za prvních pět měsíců po zahájení byla prokázána jeho funkčnost.

Prvních pět měsíců pilotu

Jak uvedl při prezentaci systému Dr. Reinhard Hoferichter, mluvčí představenstva iniciativy securPharm, jedná se o bezpečný, jednoduše ovladatelný a cenově dostupný systém, který dále zlepšuje vysokou bezpečnost legálního distribučního řetězce. Tím poskytuje všem obyvatelům bezpečný zdroj léčiv, což je důležitý příspěvek ke splnění směrnice EU proti padělaným léčivům.

Na securPharm spolupracuje pět sdružení – Spolkový svaz výrobců léčiv (BAH), Spolkový svaz farmaprůmyslu (BPI) a Sdružení inovativních farmavýrobců (vfa), velkoobchod PHAGRO a Spolkové sdružení německých lékárnických svazů (ABDA).

Od zkušebního provozu bude systém postupně převeden do běžného provozu. V následujících měsících se připojí další firmy a lékárny.

Cílem je zajistit ucelenou infrastrukturu do roku 2017, kdy má v kontextu evropské protipadělkové směrnice fungovat v celé EU systém ověřování léčiv proti padělkům.

DataMatrix v akci

Němci jsou přesvědčeni, že prováděcí předpisy, s nimiž EU ještě v budoucnu svou směrnici proti padělání precizuje, budou podporovat jejich vybudovaný systém.

V rámci systému securPharm označují výrobci každé balení unikátním DataMatrix kódem, který obsahuje jedinečné číslo (náhodné sériové číslo). Všechna vydaná čísla jsou uložena ve společné databázi výrobců.

Při výdeji v lékárně je následně každý kód před výdejem pacientovi v této databázi ověřen a je tak možné ihned zjistit případný padělek.

Stejně tak systém nabízí možnost namátkových kontrol balení, což bylo úspěšně otestováno v posledních měsících prostřednictvím velkoobchodu.

Výhodou tohoto systému je, že staví na zavedených technologiích, nevyžaduje žádné drahé označování balení a je vyvíjen a provozován přímo těmi, kteří v praxi realizují distribuci léčivých přípravků.

V pětiměsíčním zkušebním provozu systému s nově okódovanými baleními vybraných přípravků jednoho výrobce dosáhla časová dostupnost systému 99,5 %.

Včasné zajištění funkčnosti

Databáze výrobců s pořadovými čísly jednotlivých balení pracovala stabilně a participující lékárníci si tak mohli jednoznačně ověřit, že verifikaci léčiv lze integrovat s minimální časovou prodlevou času do jejich každodenní práce a stávajících SW.

Testování funkčnosti začalo záměrně již takto brzy, aby se mohly rychle vyřešit některé počáteční potíže. Samotná realizace totiž zabere hodně času, a to zejména na straně farmaceutických firem.

Každá společnost by to měla proto důkladně zvážit ještě předtím, než v roce 2017 bude verifikace léčiv povinná.

Základem pro vybudování projektu securPharm byla v roce 2011 přijatá evropská protipadělková směrnice, podle níž musí nést každé balení léčiva od roku 2017 ochranné prvky zabezpečující možnost ověřit jeho pravost.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.