Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Maďarsko na cestě ke státní lékárenské službě – podíl v lékárně může koupit stát

Vloženo: 08.07.2013, 05:46 | Čteno: 15083×
FOTO: APATYKÁŘ®

Maďarský parlament schválil zásadní zákon, podle kterého musejí lékárníci do roku 2017 získat v lékárnách většinový podíl. Pokud nebudou chtít nebo nebudou schopni svůj podíl koupit, vykoupí jej stát s tříletou opcí lékárníků na zpětný odkup. Řetězce hovoří o znárodnění lékáren.

Regulace pravicové vlády

V roce 2010 oznámila maďarská pravicová vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem záměr regulovat lékárenství. Předchozí deregulace za vlády socialistů totiž zapříčinila nekontrolovatelný nárůst lékáren, devalvaci lékárenské profese a ovládnutí maďarského trhu řetězci.

Lékárníci povinně majiteli

Vláda proto po konzultaci s lékárníky a odbornými společnostmi nejprve přijala moratorium na vznik nových lékáren.

Následně uzákonila další zásadní změny, jako je povinné členství v Maďarské lékárnické komoře, minimální personální vybavení lékáren, jednotnou otevírací dobu a v neposlední řadě také rozhodla o navýšení vlastnického podílu lékárníků v lékárnách.

A právě zákon, který řeší majetkové poměry v maďarských lékárnách, přijal 26. června 2013 parlament. Podle něj musejí lékárníci v lékárnách, ve kterých pracují, držet od 1. ledna 2014 povinně alespoň 25% vlastnický podíl.

Do 1. ledna 2017 se pak má tento podíl navýšit na 51 %.

Deliberalizační proces

před rokem vláda oznámila, že je připravena poskytnout lékárníkům výhodnou půjčku na odkup lékáren od řetězců. Jak tehdy uvedl premiér Orbán, nechce následovat mezinárodní příklad široké liberalizace, kterou považuje stejně jako lékárnická komora za špatnou.

Podle něj je důležité, aby byli ti, kdo vykonávají lékárnickou profesi finančně zajištěni a bylo tak zajištěno, že budou svou službu pacientům vykonávat kvalitně.

Řetězce proti

S tím nesouhlasí Asociace síťových lékáren, která krok premiéra odsoudila jako pouhé nic neřešící gesto, které nevede ke zvýšení efektivity a rentability lékáren.

Nechala si proto zpracovat průzkum mezi lékárníky, kolik z nich bude ochotno se zadlužit a lékárnu odkoupit. Podle něj více než dvě třetiny lékárníků neplánují lékárnu koupit a jen asi 4 % chce využít nabízenou státní půjčku.

I lékárnická komora potvrzuje, že většina lékárníků nechce lékárny vlastnit, ale působit v nich jako zaměstnanci s možností uplatnit své znalosti a rozvíjet lékárenskou péči.

Předkupní právo státu

Na základě její intervence tak do zákona nakonec přibylo ještě jedno zásadní ustanovení. Podle něj podíl v lékárně, který nebudou chtít lékárníci-zaměstnanci koupit, koupí stát a ponechá lékárníkům tříleté předkupní právo v případě, že se lékárník v tomto období rozhodne jej odkoupit.

Řetězce tento krok hodnotí jako znárodnění, protože většina lékárníků lékárny nechce. Jejich faktickým majitelem se tak stane stát.

To však při závěrečném hlasování odmítl maďarský ministr zdravotnictví Dr. Miklós Szócska, protože prý lékárník bude mít možnost lékárnu odkoupit. Jedná se jen o pomoc při prosazování profesních aspektů při fungování a poskytování bezpečné a kvalitné lékárenské péče.

EK si vyžádala informace k vyvlastnění

Asociace síťových lékáren se už v loňském roce obrátila na Evropskou komisi, která vyjádřila své výhrady ohledně práva vynucené změny vlastnictví. Letos v lednu zaslala maďarské vládě před možným řízením pro nesplnění povinností několik souvisejících otázek.

Odpovědi Maďarsko sice zaslalo do konce března, ale dosud není jasné, zda EK nakonec přijala maďarské argumenty jako akceptovatelné.

Ať tak či onak, Maďarsko se po letech divoké liberalizace rozhodlo jako jediná postsocialistická země – na rozdíl od celoevropského trendu – lékárenský trh opětovně uzavřít pouze pro lékárníky.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.