Maďarsko na cestě ke státní lékárenské službě – podíl v lékárně může koupit stát – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlastnictví lékáren nebude, antireexportní opatření po roce

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Maďarsko na cestě ke státní lékárenské službě – podíl v lékárně může koupit stát

Vloženo: 08.07.2013, 05:46 | Čteno: 13550×
FOTO: APATYKÁŘ®

Maďarský parlament schválil zásadní zákon, podle kterého musejí lékárníci do roku 2017 získat v lékárnách většinový podíl. Pokud nebudou chtít nebo nebudou schopni svůj podíl koupit, vykoupí jej stát s tříletou opcí lékárníků na zpětný odkup. Řetězce hovoří o znárodnění lékáren.

Regulace pravicové vlády

V roce 2010 oznámila maďarská pravicová vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem záměr regulovat lékárenství. Předchozí deregulace za vlády socialistů totiž zapříčinila nekontrolovatelný nárůst lékáren, devalvaci lékárenské profese a ovládnutí maďarského trhu řetězci.

Lékárníci povinně majiteli

Vláda proto po konzultaci s lékárníky a odbornými společnostmi nejprve přijala moratorium na vznik nových lékáren.

Následně uzákonila další zásadní změny, jako je povinné členství v Maďarské lékárnické komoře, minimální personální vybavení lékáren, jednotnou otevírací dobu a v neposlední řadě také rozhodla o navýšení vlastnického podílu lékárníků v lékárnách.

A právě zákon, který řeší majetkové poměry v maďarských lékárnách, přijal 26. června 2013 parlament. Podle něj musejí lékárníci v lékárnách, ve kterých pracují, držet od 1. ledna 2014 povinně alespoň 25% vlastnický podíl.

Do 1. ledna 2017 se pak má tento podíl navýšit na 51 %.

Deliberalizační proces

před rokem vláda oznámila, že je připravena poskytnout lékárníkům výhodnou půjčku na odkup lékáren od řetězců. Jak tehdy uvedl premiér Orbán, nechce následovat mezinárodní příklad široké liberalizace, kterou považuje stejně jako lékárnická komora za špatnou.

Podle něj je důležité, aby byli ti, kdo vykonávají lékárnickou profesi finančně zajištěni a bylo tak zajištěno, že budou svou službu pacientům vykonávat kvalitně.

Řetězce proti

S tím nesouhlasí Asociace síťových lékáren, která krok premiéra odsoudila jako pouhé nic neřešící gesto, které nevede ke zvýšení efektivity a rentability lékáren.

Nechala si proto zpracovat průzkum mezi lékárníky, kolik z nich bude ochotno se zadlužit a lékárnu odkoupit. Podle něj více než dvě třetiny lékárníků neplánují lékárnu koupit a jen asi 4 % chce využít nabízenou státní půjčku.

I lékárnická komora potvrzuje, že většina lékárníků nechce lékárny vlastnit, ale působit v nich jako zaměstnanci s možností uplatnit své znalosti a rozvíjet lékárenskou péči.

Předkupní právo státu

Na základě její intervence tak do zákona nakonec přibylo ještě jedno zásadní ustanovení. Podle něj podíl v lékárně, který nebudou chtít lékárníci-zaměstnanci koupit, koupí stát a ponechá lékárníkům tříleté předkupní právo v případě, že se lékárník v tomto období rozhodne jej odkoupit.

Řetězce tento krok hodnotí jako znárodnění, protože většina lékárníků lékárny nechce. Jejich faktickým majitelem se tak stane stát.

To však při závěrečném hlasování odmítl maďarský ministr zdravotnictví Dr. Miklós Szócska, protože prý lékárník bude mít možnost lékárnu odkoupit. Jedná se jen o pomoc při prosazování profesních aspektů při fungování a poskytování bezpečné a kvalitné lékárenské péče.

EK si vyžádala informace k vyvlastnění

Asociace síťových lékáren se už v loňském roce obrátila na Evropskou komisi, která vyjádřila své výhrady ohledně práva vynucené změny vlastnictví. Letos v lednu zaslala maďarské vládě před možným řízením pro nesplnění povinností několik souvisejících otázek.

Odpovědi Maďarsko sice zaslalo do konce března, ale dosud není jasné, zda EK nakonec přijala maďarské argumenty jako akceptovatelné.

Ať tak či onak, Maďarsko se po letech divoké liberalizace rozhodlo jako jediná postsocialistická země – na rozdíl od celoevropského trendu – lékárenský trh opětovně uzavřít pouze pro lékárníky.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

apaANKETA

Považujete postup Maďarska regulovat lékárenský trh za správný?

Počet hlasů: 4238
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.