Italští lékárníci nechtějí tolerovat své reexportující kolegy – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Italští lékárníci nechtějí tolerovat své reexportující kolegy

Vloženo: 09.07.2013, 06:18 | Čteno: 9863×
FOTO: APATYKÁŘ®

Italské provozovatelské sdružení Federfarma se rozhodlo vyhlásit boj paralelním obchodníkům. Mnozí jsou současně provozovateli lékáren a to dělá lékárníkům mezi obyvateli špatnou pověst. Připravilo proto návrh pokynů, jak docílit „nulové tolerance“.

Nulová tolerance

Tzv. nulovou toleranci sdružení vyhlásilo již na nedávném valném shromáždění Svazu lékárníků EU (PGEU) v Římě. V rámci ní chce mj. zveřejnit konkrétní lékárny, které se reexporty zabývají, tvrdě proti nim zakročit a zpřísnit kontroly tohoto fenoménu.

Protože zástupci sdružení zasedají v regionálních radách, které distribuci schvalují, připravila nyní Federfarma návrh prohlášení o shodě, jehož dodržování paralelními obchodníky by bylo vyžadováno.

Federfarma současně své zástupce v regionech vyzvala, aby důsledně dodržovali posuzování každého konkrétního subjektu, včetně jeho kontrol.

Pravidla pro distributory

Sdružení deklarovalo ministerstvu zdravotnictví svůj závazek v boji proti paralelním obchodům s cílem prezentovat farmaceuty jako důvěryhodné osoby a ne překupníky.

Proto vydala seznam několika opatření, která by měli distributoři dodržovat. Zejména musejí disponovat patřičnými skladovými prostorami a lidmi speciálně proškolenými k zacházení s léčivy a se vzděláním v oboru farmacie či chemie.

Držitelé rozhodnutí o registraci musejí dodávat léčivé přípravky výhradně osobám či společnostem, které mají schválenou distribuční činnost.

Každou dodávku musí evidovat, včetně přesného názvu a kódu přípravku, šarže, exspirace, od koho byla nakoupena a komu dále prodána tak, aby byla možná sledovatelnost léčiva.

Povinné zásoby

Distributoři musejí rovněž držet skladem určitá emergentní léčiva, generické přípravky a dokonce i homeopatika, která musejí být schopni nejdéle do 12 hodin distribuovat v případě potřeby do nemocnic či jiným subjektům oprávněným poskytovat léčiva veřejnosti.

Očistit lékárny

Cílem nulové tolerance však není jen odstrašování od nelegální činnosti, ale sdružení si chce od ministerstva vyžádat data, aby mohlo posoudit reálnou příčinnou souvislost nedostaků léčiv s paralelním obchodem a rozsah opatření, která mohou být přijata.

Jak uvedla Federfarma ve svém prohlášení, neskrývá, že za některými reexporty stojí lékárny a nechce se tudíž vymlouvat, že jde jen o distributory (nezřídka provozovatelé lékáren).

Podle ní je třeba zabránit tomu, aby fenomén nedostatku léčiv podkopal důvěryhodný vztah mezi občany a farmaceuty.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.