Švédové peticí bojují proti uzavření venkovských lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédové peticí bojují proti uzavření venkovských lékáren

Vloženo: 02.08.2013, 06:15 | Čteno: 8794×
FOTO: Kronans Droghandel

Švédské Ministerstvo sociálních věcí obdrželo petici Lékárny pro všechny s 1140 podpisy. Požaduje záruky pro lékárny tak, aby byla zajištěna budoucnost venkovských lékáren.

Reakce na zavření lékárny

Petice vznikla poté, co se třetí největší švédský lékárenský řetězec Kronans Droghandel počátkem července rozhodl uzavřít lékárnu ve městečku Lima v oblasti Dalarna. Za peticí stojí dva sociálně demokratičtí poslanci švédského parlamentu.

V médiích se objevily spekulace, že je to na základě již dříve řetezcem oznámeného plánu lékárny ve venkovských oblastech, pokud na ně nezíská státní dotaci, uzavřít.

Řetězec to v prohlášení na svých stránkách dementoval s tím, že uzavření lékárny v Limě bylo spojeno s uzavřením zdravotního střediska, které se nacházelo ve stejné budově.

Lékárenské služby pro všechny

Petice byla 19. července předána ministru sociálních věcí s tím, že lékárenské služby musejí být zajištěny pro všechny obyvatele, musejí mít jasnou společenskou odpovědnost a být k dispozici po celé zemi, nejen v lukrativních oblastech.

Petice rovněž požaduje, aby vláda zabránila všem plánovaným uzavíráním venkovských lékáren.

Vládní dotace pro venkov

Ve Švédsku letos v březnu skončilo moratorium na možnost uzavření venkovských lékáren po výprodeji balíků státních lékáren v roce 2009.

Protože některé řetězce – kromě Kronans Droghandel se to týká ještě Apotek Hjärtat – oznámily, že bez dotací nejsou schopné lékárny na venkově provozovat a hrozí jim tak zánik, rozhodla koncem roku 2012 švédská vláda o podpoře těchto lékáren.

Celková výše dotace 20 mil. SEK byla stanovena na základě průměrné ziskovosti švédských lékáren. Každá lékárna, která dostane dotaci, musí být vzdálena 20 km od nejbližší lékárny a její roční obrat se pohybuje v rozmezí 1-10 mil. SEK.

V rámci deregulace švédského trhu bylo prodáno celkem 110 venkovských lékáren, z nichž kritéria nesplnilo 75. Avšak 22 lékáren nemá zvláštní dohody a čerpá se u nich z dat z roku 2011. O dotaci se tak podělí cca 57 lékáren.

Lékárny musejí podklady pro získání dotace za rok 2013 doložit nejdéle do 1. března 2014, platba pak bude poukázána ve druhém čtvrtletí roku 2014.

Řetězce jsou zatím v komentářích navržené dotace zdrženlivé, nicméně oficiálně uzavření lékáren nepotvrdily. Přivítaly by však jednodušší metodu výpočtu parametrů pro získání dotace na základě prodeje léčiv na recept.

Deregulace dlouhodobě kritizována

Na švédskou deregulaci se dlouhodobě snáší kritika nejen levicových poslanců, kteří ji dokonce po případném vítězství ve volbách chtějí zcela zvrátit, ale především od samotných pacientů.

Zejména senioři si stěžují na horší poradenství a špatnou dostupnost léčiv než před deregulací.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.