180 let McKesson – od koření po lídra v distribuci a zdravotnických technologiích – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
SPECIÁL APATYKÁŘE

180 let McKesson – od koření po lídra v distribuci a zdravotnických technologiích

Vloženo: 26.10.2013, 12:36 | Čteno: 13432×
FOTO: McKesson

Přední americký poskytovatel zdravotnických služeb, distribuce a IT technologií McKesson, který tento týden koupil německý farmakoncern Celesio, letos slaví 180 let od svého vzniku.

Období distribuce

Společnost založili John McKesson a Charles Olcott v roce 1833 v New York City (Olcott & McKesson). Věnovala se dovozu a prodeji léčiv a velkoobchodu s chemikáliemi a spustila svůj obchod s lodními zásilkami léčiv dovážených z Evropy, stejně jako s léčivými bylinami a kořením z kolonií v Pennsylvanii.

V roce 1853 byla společnost přejmenována po třetím společníkovi na McKesson & Robbins. Do té doby se věnovala distribuci léčiv v krytých vozech v 17 amerických státech, od Vermontu po Kalifornii.

Období výroby léčivých přípravků

V roce 1855 se společnost stala první distribucí, která současně vyráběla léčivé přípravky. Různé extrakty, tinktury, pilulky a tablety se brzy staly známé po celém světě.

Období expanze

Na počátku 20. století přesvědčili majitelé několik dobře zavedených velkoobchodníků, aby se stali jejími dceřinými společnostmi a vytvořili tak národní farmadistribuci. McKesson & Robbins se stala předním americkým farmadistributorem.

Tento krok rovněž posunul zaměření společnosti i na jiné než jen farmaceutické výrobky.

Expanze se však stala firmě málem osudnou. V roce 1925 byla McKesson & Robbins převzata majitelem jedné výrobní firmy, který ji využil jako zástěrku pro pašeráctví a účetní podvody.

Skandál McKesson & Robbins

Společnost sice významně expandovala, nicméně její pokladník objevil falešnou distribuční firmu, přes kterou přešlo podvodně 20 mil. USD.

Rozkrytí vedlo k jednomu z největších finančních skandálů v roce 1938, který znamenal zásadní změny v amerických auditorských předpisech a předpisech o cenných papírech. Společnost se však úspěšně znovu etablovala jako McKesson & Robbins.

Lídr distribuce

V letech 1960-1980 se McKesson & Robbins nadále zaměřovala na distribuci fúzí s Foremost Dairies se sídlem v San Francisco a vytvořila Foremost-McKesson.

Nová společnost se stala největším americkým distributorem léčiv, alkoholických nápojů, chemikálií, největším výrobcem čištěné vody, ale také lídrem v oblasti mléčných výrobků a multiregionálním distributorem nemocničního a laboratorního vybavení.

Zaměření na zdravotnictví

V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se McKesson rozhodl zaměřit znovu více na zdravotnictví a zbavil se nesouvisejících obchodních divizí.

Akvizicemi získal Automated Health care (nyní součást McKesson Automation) a General Medical, největší distributor chirurgického vybavení.

Společnost také získala na přelomu tisíciletí firmu HBO & Company a nějaký čas provozovala největšího poskytovatele lékařských informačních systémů na světě McKesson HBOC (nyní divize McKesson Technology Solutions).

Současnost

V současnosti má McKesson se sídlem v San Francisco roční obrat téměř 123 mld. USD a zaměstnává více než 37 tis. zaměstnanců.

Je dodavatelem vitálních léčiv, zdravotnických prostředků a zdravotnických IT řešení, která se využívají v každém zdravotnickém zařízení.

McKesson je jedničkou na poli farmadistribuce ve Spojených státech a Kanadě, chirurgického vybavení, distribuci generických léčiv, nemocničních zařízení a SW pro medicínský management a v oblasti služeb pro plátce.

Je druhým největším farmadistributorem speciálních léčiv.

52 % amerických nemocnic a 20 % lékařů využívá technologie a služby společnosti, třetinu všech léčiv používaných každý den v USA dodává McKesson (divize McKesson Technology Solutions).

Provozuje rovněž franšízovou síť cca 2900 nezávislých lékáren Health Mart a Oncology Network (součást divize McKesson Specialty Health) poskytující rozšířenou péči o onkologické pacienty prostřednictvím sítě ambulantních onkologů.

Společnost nedávno vstoupila do CommonWell Health Alliance, což je společná aktivita IT poskytovatelů zaměřená na vytvoření společných standardů, interoperability a jednotného zpracování dat mezi systémy elektronických zdravotních záznamů.

McKesson působí kromě severní Ameriky také ve Spojeném království jako poskytovatel IT služeb ve zdravotnictví (klinický SW, systém veřejných zakázek, či mzdový systém).

V Austrálii a na Novém Zélandu zase poskytuje telefonické zdravotní služby formou call center.

V říjnu 2013 pak megaakvizicí německého farmakoncernu Celesio rozšířil svou působnost masivně po celé Evropě.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.