Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britští pacienti si chválí očkování proti chřipce v lékárnách

Vloženo: 20.12.2013, 07:28 | Čteno: 19674×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Služba očkování proti chřipce nabízená veřejnými lékárnami na britském ostrově Wight zvýšila proočkovanost a pacienti ji přijali pozitivně. Uvádí to nová studie zveřejněná v časopise International Journal of Pharmacy Practice.

Důležitá je dostupnost lékáren

Z pacientů, kteří se průzkumu o službě zúčastnili, jich 98 % uvedlo, že by službu využili znovu a 91 % ji hodnotilo jako vynikající.

Nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o využití služby v lékárně, byla dostupnost. Lékárny jsou časově i místně podstaně více dostupné, než ordinace lékařů.

Nicméně pacienti uváděli celkem pět hlavních důvodů – žádné čekání, žádné fronty, žádné objednávání předem, pohodlí a snadný přístup.

Kromě toho zmínili rovněž snížené riziko infekce v lékárně a názor, že služba pomůže snížit zátěž místních lékařských ordinací.

Cílem zvýšit proočkovanost

Zdravotní centrum NHS Isle of Wight Primary Care Trust (tzv. PCT) zavedlo službu věřejných lékáren s cílem podpořit očkování proti chřipce. Centrum zaujímalo nejnižší příčky z 15% všech v Anglii s mírou proočkovanosti 69,9 % u osob ve věku nad 65 let a 48,1% u osob ve věku do 65 let a s klinickým rizikem.

Spojené království se snaží v sezóně 2013-14 splnit cíl Evropského parlamentu proočkovat 75% lidí ve věku nad 65 let.

Lékárny nabízejí očkování stále častěji

Do studie bylo zapojeno 18 ze 30 lékáren na ostrově a očkování poskytli speciálně vyškolení lékárníci. Vakcínu v lékárně získalo celkem 2837 pacientů (9,7 % všech očkovaných pacientů na ostrově).

Z nich 1972 (69,5 %) byli lidé ve věku nad 65 let, což zvýšilo míru proočkovanosti v rámci PCT ze 64,1 % (které očkoval lékař) na 70,3 %.

Dalších 612 vakcín (21,6 %) pak dostali lidé do 65 let a v rizikové skupině. Zapojení lékáren tak zvýšilo proočkovanost ze 46,4 % na 51,2 %.

Služba očkování proti chřipce je v britských lékárnách v současné době nabízena stále častěji. Zatímco v letech 2004-5 ji nabízel jen jeden PCT, v sezóně 2011-12 už jich bylo 15. Očkování proti chřipce v lékárnách se tak možná brzy stane stejnou samozřejmostí jako je tomu např. ve Spojených státech.

Vědci závěrem dodávají, že dostupnost je klíčovým faktorem u všech skupin pacientů, proč se rozhodnou vybrat si místo svého lékaře lékárnu. Pravděpodobně to i vysvětluje, proč se v lékárnách podařilo naočkovat více pečovatelů, zdravotníků v první linii a pacientů, kteří dříve proti chřipce očkováni nebyli.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.