Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Preferované lékárenské sítě nepřinášejí nutně úspory u Rx léčiv

Vloženo: 28.01.2014, 06:26 | Čteno: 12518×
FOTO: CVS

Program Medicare Part D a američtí daňoví poplatníci často platí víc, pokud receptové léčivé přípravky (Rx léčiva) získají prostřednictvím „preferovaných“ a zásilkových lékáren namísto „nepreferovaných“. Vyplývá to z analýzy National Community Pharmacists Association (NCPA), která srovnává náklady s využitím oficiálního srovnávače zdravotních plánů Medicare Plan Finder.

Nezávislé lékárny tak chtějí na konkrétních číslech přesvědčit plátce a pojištěnce o nevýhodnosti směřování do konkrétních lékáren.

Změny podmínek nestačí

Asociace zastupující nezávislé lékárny (v USA veřejné, i malé řetězce a franšízy) výsledky zveřejnila krátce poté, co byly nedávno navrženy požadavky amerického Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) navržené pro lékový plán Medicare na rok 2015.

Analýza naznačuje, že jak dohody s preferovanými, tak ani se zásilkovými lékárnami nejsou pro Medicare dlouhodobě výhodné, jak tvrdí jejich zastánci.

I přesto, že úředníci CMS navrhli zvýšenou kontrolu nabídek jak preferovaných lékáren, tak i zásilkových, asociace doporučuje agentuře pokračovat v navrhovaných změnách, které by měly zajistit větší výběr a konkurenci pro příjemce programů v roce 2015.

E-lékárny 100% dražší

NCPA vybrala jeden z běžně používaných lékových plánů, AARP Medicare Rx, a vložila do srovnávače zdravotních plánů čtyři nejvíce předepisovaná léčiva – atorvastatin 20mg, klopidogrel 75mg, valsartan 80mg a esomeprazol 40mg (vše 90-denní balení).

Náklady následně porovnala s preferovanými, zásilkovými a nepreferovanými lékárnami v devíti městech po celých Spojených státech.

Výsledky byly šokující – 89 % v současnosti preferovaných lékáren stálo program Medicare více na lékových nákladech než nepreferované, zásilkové pak ve 100 %.

Ironií tedy je, že nezávislé veřejné lékárny jsou často vyloučeny ze seznamu „preferovaných“ lékáren, čímž je však popřena schopnost nabídnout pacientům nejnižší inzerovanou spoluúčast.

S nezávislými se nikdo nebaví

Podle NCPA i přesto, že majitelé veřejných lékáren nabízejí, že přijmou stejné smluvní podmínky, včetně úhrad jako preferované lékárny, jsou tvůrci plánů stále odmítáni a ignorováni.

Tato situace však vytváří problémy pro pacienty, protože nezávislé veřejné lékárny se často nacházejí ve venkovských a jiných poddimenzovaných oblastech, ze kterých to může být do nejbližší preferované lékárny 30 km nebo i dál.

Tento problém bude v blízké budoucnosti dále narůstat podle toho, jak se stávají populární preferované lékové plány pro účastníky zdravotních programů.

Některé analýzy dokonce uvádějí, že většina Medicare Part D lékových plánů pro Rx léčiva využívá preferované lékárenské sítě a do těchto plánů je zapsáno až 75 % seniorů.

Čísla přesvědčí víc než marketing

Dokumentované úspory na léčivech, která pacienti denně užívají, jsou, podle NCPA, velmi silným přesvědčovacím argumentem.

Rozhodla se proto změnit styl argumentace vůči plátcům i pojištěncům a analýzami na reálných číslech chce dokumentovat, že povinné směřování pacientů do preferovaných lékáren není výhodné ani pro plátce, ani pro pacienty.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.