Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Dotace na provoz byla přidělena 31 švédským venkovským lékárnám

Vloženo: 19.06.2014, 06:05 | Čteno: 10663×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dotaci na provoz ve venkovských oblastech Švédska získá nakonec méně lékáren, než se očekávalo po uzávěrce přihlášek v březnu 2014. Švédský úřad určující rozsah hrazené péče Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) oznámil, že jich bude 31.

Uzávěrka – 1. březen

1. března 2014 vypršela lhůta pro podání žádostí o přidělení dotací pro venkovské lékárny. Ačkoli podle stanovených podmínek bylo pro dotace oprávněných 57 lékáren, úřad obdržel žádosti pouze 38 z nich.

Nakonec dotace získalo 11 lékáren řetězce Apotek Hjärtat, 9 Kronans Apotek, polostátní řetězec Apoteket dostal dotace pro 8 lékáren a Apoteksgruppen 4.

Sedmi lékárnám úřad dotace udělit odmítl. Jako důvody sdělil, že buď nejsou dostatečně vzdáleny 20 km od další nejbližší lékárny, mají vyšší obrat nebo jsou otevřeny méně než 30 hodin týdně.

O podpoře venkovských lékáren v celkové výši 20 mil. SEK rozhodla švédská vláda koncem roku 2012 po vlně tvrdé kritiky. Po uplynutí tříletého moratoria po jejich prodeji novým vlastníkům po deregulaci se totiž ukázalo, že řada z nich může být kvůli prodělečnosti uzavřena.

Dotace jen pro malé

Výše dotace byla stanovena na základě průměrné ziskovosti švédských lékáren. Každá lékárna, která dostane dotaci, musí být vzdálena 20 km od nejbližší lékárny a její roční obrat musí překročit 1 mil. SEK, avšak není vyšší než 10 mil. SEK.

Dotace současně nesmí přesáhnout 4 % z celkových tržeb.

V rámci deregulace švédského trhu bylo prodáno 110 venkovských lékáren, podmínkám pro přidělení dotací vyhovělo 57 z nich.

Jen 31 lékáren

Rozhodnutí o jejich přidělení úřad oznámil nyní, přičemž každá lékárna byla v souladu s předpisy úřadu oprávněna získat maximálně 670 tis. SEK.

31 lékáren si rozdělí celkem 8,8 mil. SEK. Největší částku dostala (505001 SEK) jedna z lékáren řetězce Apotek Hjärtat, nejmenší (9441 SEK) pak jedna z lékáren Kronans Apotek.

Přidělené dotace pro venkovské oblasti se vztahují na rok 2013. Lhůta pro dotace za rok 2014 je 1. března 2015.

Proč bylo nakonec podáno méně žádostí než bylo oprávněných lékáren úřad okomentoval tím, že konečné rozhodnutí, zda lékárna zůstane či nezůstane otevřená je na každém majiteli. A faktem je, že po uplynutí tříletého moratoria již tři řetězce asi 6 lékáren ve venkovských oblastech uzavřely.

Stávající systém udělování dotací má platit i do budoucna. Ale úřad nevyloučil, že dojde ke změnám.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.