Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Servier a pět generických výrobců dostalo pokutu téměř 428 mil. EUR za „Pay-for-Delay“ dohodu o perindoprilu

Vloženo: 09.07.2014, 15:59 | Čteno: 10427×
FOTO: Servier

Evropská komise (EK) udělila francouzské farmaceutické společnosti Servier a pěti generickým výrobcům Niche/Unichem, Matrix (nyní součást Mylan), Teva, Krka a Lupin celkovou pokutu 427,7 mil. EUR za „Pay-for-Delay“ dohody ohledně léčiva perindopril (Coversyl/Prestarium).

Řízení z roku 2009

EK zahájila řízení proti Servier a dalším společnostem 8. července 2009.

Podle EK realizovala francouzská farmafirma díky sérii patentových dohod s generickými rivaly strategii, jejímž cílem bylo vyloučit konkurenci a oddálit vstup generické konkurence na trh na úkor pacientů a veřejných rozpočtů. Toto jednání vyhodnotila jako porušení antimonopolního práva EU.

Boj o trhák

Antihypertenzivum perindopril je trhák a nejprodávanější látkou francouzské firmy. Servier proto vynaložil velké úsilí, aby oddálil generickou konkurenci.

Patent na léčivo vypršel z větší části již v roce 2003, nicméně generičtí výrobci čelili řadě tzv. následných patentů týkajících se lékové formy a výroby, ale ty poskytovaly jen omezenou ochranu pro jeho trhák.

Existovalo jen velmi málo zdrojů nechráněné technologie a v roce 2004 Servier jednu z nejmodernějších získal, aby generické výrobce přinutil zastavit jejich projekty a oddálit jejich vstup na trh. Jak přiznal, bylo to pouze z obranného důvodu, technologii nikdy nepoužil.

Platby, uvolnění licence

Generičtí výrobci se proto rozhodli napadnout patenty francouzské firmy u soudu. Avšak v letech 2005-7, prakticky vždy, když se nějaká generická firma přiblížila k úspěchu, uzavřel Servier a dotyčná firma dohodu o patentovém urovnání.

V dohodách nicméně generičtí výrobci souhlasili, že za to, že nevstoupí na trh získají od Serieru motivační plnění. Jak bylo při šetření zjištěno, ve smlouvách byly významné částky. Celkově byla motivace od Servieru v řádech několika desítek miliónů EUR.

V jednom případě Servier nabídl generické firmě (Krka) licenci pro sedm národních trhů (mj. i ČR) výměnou za obětování dalších EU trhů. Servier tak získal jistotu, že generičtí výrobci zůstanou na vnitrostátních trzích a zdrží se právních kroků po dobu trvání dohody.

Uvedené jednání, podle EK, porušuje antimonopolní právo EU, které zakazuje restriktivní obchodní praktiky a zneužívání dominantního postavení na trhu (čl. 101 a 102 Smlouvy o fungování EU).

Pokuta podle závažnosti a délky protiprávního jednání

Z šetření vyplynulo, že v roce 2007 klesly ceny generického perindoprilu ve Spojeném království v průměru o 90 % v porovnání s předchozími cenami Servieru. V interních dokumentech byl Servier dokonce hrdý na velký úspěch čtyř let vítězství.

Servier podle rozhodnutí zaplatí téměř 331 mil. EUR, Lupin 40 mil. EUR, Krka 10 mil. EUR, Teva 15,6 mil. EUR, Matrix (nyní Mylan) přes 17 mil. EUR a Unichem Laboratories/Niche téměř 14 mil. EUR.

Vůbec první evropská „Pay-for-Delay“ dohoda ohledně léčiva citalopram stála před rokem dánského originálního výrobce Lundbeck bezmála 94 mil. EUR a několik generických výrobců 52 mil. EUR.

Další pak stála loni v prosinci farmaceutické firmy Johnson & Johnson a Novartis 16 mil. EUR. Jejím cílem bylo oddálit generickou konkurenci fentanylových náplastí v Nizozemí.

Žaloba na náhradu škody

Každá osoba nebo firma dotčená protisoutěžním jednáním, jak je popsáno v tomto případě, může věc řešit před soudy členských států a požadovat náhradu škody. EK si je vědoma žalob o náhradu škody ve Spojeném království týkajících se praktik firmy Servier na trhu perindoprilu.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.