Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

EFPIA odsuzuje pokutu pro Servier: Patentové dohody nejsou automaticky nelegální

Vloženo: 10.07.2014, 08:47 | Čteno: 10276×
FOTO: EFPIA

Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) je znepokojena včerejším rozhodnutím Evropské komise (EK), která udělila farmaceutické firmě Servier a pěti generickým firmám za dohodu o patentovém vypořádání pokutu ve výši bezmála 428 mil. EUR. EK považuje takové obchodní jednání ze nelegální.

Pouze patentové přady či soudy

Posouzení platnosti patentu je výsadou pouze specializovaných patentových úřadů a soudů. Dohody o patentovém vypořádání ve farmaceutickém odvětví jsou znakem velmi roztříštěného a neefektivního režimu vymáhání duševního vlastnictví v Evropě.

Vzhledem k ekonomickým a sociálním zájmům, které jsou v sázce, by orgány pro hospodářskou soutěž měly být obezřetné při posuzování zákonnosti patentových dohod a podpoře sporu.

Dohody posilují výkonnost

Podle farmaprůmyslu posilují dohody o patentovém vypořádání výkonnost a jsou legitimní tehdy, když je konkrétní spor podáván v dobré víře.

Umožňují totiž společnostem významně snížit náklady na vleklé patentové spory v četných soudních řízeních a naopak se zaměřit na investice do inovací a uvedení jejich produktů na trh.

Jak argumentuje EFPIA, patentové spory znamenají pro obě strany i významné riziko. Pro generické společnosti významné finanční riziko (náklady na soudní spory a žaloby o náhradu škody) v případě, že spor zahájí a následně prohrají.

Spor je rizikem pro obě strany

Inovativní farmaceutické společnosti mohou ztratit mnohem víc, pokud nezískají soudní zákaz, protože ohrožený trh má často nezvratný dopad na výši úhrady léčivého přípravku. To může mít dominový efekt v jiných jurisdikcích daný prevalencí mezinárodní referenční ceny.

Díky nepředvídatelným výsledkům soudních sporů proto není překvapující, že se smluvní strany dohodnou na podmínkách, které mohou zahrnovat i nějakou platbu (finanční ujednání).

Podle EFPIA je chybou automaticky považovat takové dohody za nezákonné bez detailního posouzení skutkových okolností a vlivů na jednání. Skutečnost, že dohody mohou zahrnovat platbu ještě nic nevypovídá o platnosti či síle sporných patentů.

Dohoda může urychlit nástup generik

Rychlý vstup generických léčiv na trh na skončení platnosti patentu je důležitý pro kontrolu veřejných výdajů na zdravotnictví a není v rozporu s robustním patentovým systémem. Aktuální rozhodnutí Evropské komise naopak prodlouží patentové soudní spory a podkopává důvěru v patentový systém na úkor inovací a růstu v Evropě.

Řešení musí být regulační a musí být zakotveno přímo v patentovém systému. EFPIA proto znovu u příležitosti aktuálního sporu připomněla své předchozí návrhy řešení patentových sporů před vstupem generik na trh.

Takový mechanismus totiž umožní veřejnosti těžit z cenové konkurence díky generikům, aniž by se narušila právní jistota a investice do inovací.

Omezený pohled EK

EFPIA je také znepokojena tendencí orgánů hospodářské soutěže vymezovat relevantní trh stále úžeji s cílem nalézt dominanci. EK má, podle EFPIA, omezené vnímání produktů jen do úrovně molekul a ignoruje konkurenční tlaky jiných alternativních způsobů léčby ve stejné terapeutické třídě.

Takový přístup jen málo odráží skutečnou obchodní nebo ekonomickou realitu zjednodušováním řádné ekonomické analýzy a vnímá stále více případů podobného jednání jako nelegální.

To považuje farmaprůmysl za alarmující, protože pokud by tento trend pokračoval i nadále, mohlo by to mít drtivý dopad na prokonkurenční obchodní jednání a nakonec i na inovace v Evropě.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.