FTC žaluje Abbvie, Besins a Teva za nelegální blokování generik – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FTC žaluje Abbvie, Besins a Teva za nelegální blokování generik

Vloženo: 11.09.2014, 06:18 | Čteno: 6587×
FOTO: FTC

Americká Federal Trade Commission (FTC) podala novou žalobu u federálního soudu, kterou napadá několik velkých farmaceutických společností za to, že nezákonně blokují přístup amerických spotřebitelů k levnějším verzím testosteronové substituční terapie Androgel bezdůvodnými žalobami a následnými dohodami.

Neopodstatněná žaloba a „Pay-for-Delay“ dohoda

V žalobě tvrdí, že AbbVie a její partnerská firma Besins Healthcare podaly neopodstatněné žaloby pro porušení patentu proti potenciálním generickým konkurentům s cílem oddálit vstup na trh levnějších verzí testosteronové substituční terapie u mužů s nízkou hladinu testosteronu Androgel s ročními tržbami v USA více než 1 mld. USD.

Zatímco žaloby běžely, uzavřela AbbVie následně protisoutěžní Pay-for-Delay dohodu s Teva Pharmaceuticals, která způsobí další zdržení generické konkurence.

FTC tak chce novou žalobou poukázat a zastavit další protisoutěžní jednání farmafirem, jehož jediným cílem je oddálit konkurenci, díky čemu pacienti zbytečně zaplatí více peněz za své léčivé přípravky.

Požaduje soudní rozhodnutí, ve kterém bude jasně uvedeno, že jednání žalovaných je protizákonné, nařídí společnostem vrátit neoprávněně nabyté zisky a trvale jim zabrání účastnit se podobného protisoutěžního jednání v budoucnosti.

Monopol a nelegální omezování obchodu

Firmy AbbVie a Besins podaly neopodstatněné žaloby pro porušení patentu proti generickým výrobcům Teva a Perrigo s cílem oddálit schválení jejich generické verze Androgelu a rozšířit tak monopolní zisky originální verzí.

Po podané protižalobě ze strany Teva, která tvrdí, že žaloba AbbVie a Besins pro porušení patentu je neopodstatněná, přijala následně Teva nelegální platby od AbbVie za stažení její patentové žaloby a upustila od uvedení svého konkurenčního přípravku na trh.

Žaloba proto viní AbbVie a Teva z nelegálního omezování obchodu.

V údajném patentovém sporu šlo o látku isopropyl myristát, tzv. penetrační činidlo. Patent originálního výrobce kryje pouze složení využívající tuto látku.

Ačkoli Teva a Perrigo vyvinuly testosteronové přípravky bez této látky, AbbVie a Besins je žalovaly pro porušení patentu. Tím se na základě federálního zákona automaticky spustilo 30-měsíční pozastavení žádosti u FDA bez ohledu na podstatu patentového sporu.

FTC proto tvrdí, že AbbVie a Besins neměly žádný rozumný podklad pro tvrzení o porušení patentu a žalobu podaly čistě účelově kvůli pozastavovací lhůtě u FDA. Tím si měly prodloužit monopol originálního přípravku na trhu.

Dohoda lepší než spor

Navíc, jak FTC dále uvádí v žalobě, předchůdce AbbVie (společnost Abbott Laboratories) již o dva roky dříve veřejně odmítla podat stejnou žalobu proti Perrigo, kdy poprvé požádala FDA o schválení její generické verze Androgelu.

Když tedy AbbVie a Besins žalovaly firmu Teva, ta podala protinávrh s tím, že žaloba je neoprávněná. Nicméně podle FTC Teva následně uznala, že by bylo výhodnější se s AbbVie dohodnout a sdílet s ní společně zisky z monopolního Androgelu, než si konkurovat.

Na základě této dohody Teva stáhla protinávrh a souhlasila, že upustí od uvedení své generické verze Androgelu na trh do stanoveného data. Za to jí měla, podle žaloby, AbbVie zaplatit formou dohody o autorizovaném generiku na Tricor (fenofibrát).

Tento přípravek sice pro Abbvie nebyl nijak zajímavý, ale s ročními tržbami v USA více než 1 mld. USD v 2011 byl naopak vysoce ziskový pro Teva.

Celkově tak toto protisoutěžní chování zablokovalo konkurenci pro Androgel a zakonzervovalo jeho monopol po značnou dobu.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.