Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Caremark zaplatí 6 mil. USD – místo ze soukromého pojištění léčiva platil stát

Vloženo: 06.10.2014, 06:23 | Čteno: 9525×
FOTO: CVS

Americká pharmacy benefit manager společnost Caremark zaplatí Spojeným státům 6 mil. USD za urovnání obvinění, že vědomě nezabránila proplacení receptových léčiv ze státního programu Medicaid u pojištěnců, kteří byli současně účastni také privátního zdravotního plánu Caremark. Oznámilo to americké Ministerstvo spravedlnosti.

Náklady nesl chybně stát

Společnost Caremark spadá pod CVS Caremark Corporation, která provozuje jednu z největších PBM společností a řetězec lékáren v zemi.

Pojištěnec, na kterého se vztahuje pojistné krytí jak ze státního programu Medicaid, tak i privátní zdravotní plán má tzv. dvojí nárok. Podle zákona musí v tomto případě nést náklady na zdravotní péči soukromý pojistitel, nikoliv vláda.

Pokud jsou léčiva pojištěncům s dvojím nárokem chybně proplacena z Medicaid, je tento program oprávněn požadovat náhradu od soukromého pojistitele nebo jeho PBM.

PBM spravuje a řídí lékové benefity pro klienty, kterým nabízí plán zdravotního pojištění. Caremark funguje jako PBM pro soukromé zdravotní plány, nicméně řada osob je současně pojištěna také u Medicaid.

Podle žaloby vlády počítačový systém společnosti Caremark (RxCLAIM) nezaúčtoval celou částku určitých nároků, protože nesprávně odečetl spoluúčast při výpočtu platby.

Díky tomu Medicaid zaplatil receptová léčiva i lidem s dvojím nárokem, tj. těm, u kterých měly být primárně zaplaceny z privátních zdravotních plánů spravovaných Caremark a ne z prostředků Medicaid.

Žaloby informátorů

Obvinění urovnaná touto dohodou vznikla na základě žaloby podané bývalým zaměstnancem Caremark podané podle ustanovení qui tam zákona o nepravdivých nárocích. To umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

Informátor v rámci thoto urovnání dostane 1,02 mil. USD plus úroky.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení, firma žádnou vinu nepřiznala a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Iniciativa HEAT

Toto usnesení je součástí vládního tlaku na boj proti podvodům na zdravotní péči v rámci vládní iniciativy Health Care Fraud Prevention and Enforcement Action Team (HEAT).

Byla vyhlášena v květnu 2009 a spolupracují na ní Úřad generálního prokurátora a Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb. Zaměřuje se na podvody v rámci Medicare a Medicaid.

Jeden z nejmocnějších nástrojů je právě zákon o nepravdivých nárocích, díky němuž se od ledna 2009 do systému vrátilo již více než 14,2 mld. USD jen v případech zahrnujících podvody v programech zdravotní péče (celkově pak více než 22,4 mld. USD).

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.