EK zahájila řízení s Maďarskem kvůli změnám ve vlastnictví lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

EK zahájila řízení s Maďarskem kvůli změnám ve vlastnictví lékáren

Vloženo: 08.10.2014, 06:11 | Čteno: 11315×
FOTO: APATYKÁŘ®

Evropská komise zahájila 25. září 2014 s Maďarskem řízení pro nesplnění povinností kvůli lékárenským právním předpisům, které vláda současného premiéra Viktora Orbána přijala v roce 2011. Ty zpětně regulují lékárenský trh a požadují, aby lékárny od roku 2017 z větší části vlastnili lékárníci.

Problematická regulace

V rámci řízení pro nesplnění povinností zaslala Komise maďarské vládě upozornění, kterým zahajuje předběžné řízení ve sporné věci. Maďarsku teď běží určitá lhůta na sdělení svých připomínek.

Komise považuje některá ustanovení uvedených předpisů v rozporu s několika evropskými pravidly vnitřního trhu.

U Generálního ředitelství pro vnitřní trh vyvolaly obavy omezení svobody usazování a volného pohybu kapitálu schválená v rámci zákonných změn v prosinci 2010, z nichž první vstoupilo v platnost v lednu 2011 v rámci zákona o oběhu léčiv.

Podle něj zásadním způsobem změnila pravidla vlastnické struktury lékáren. U Komise si navíc na novou legislativu stěžovaly v květnu 2012 dotčené ekonomické subjekty zastoupené Asociací síťových lékáren.

Do roku 2017 většinově lékárníci

Jak už portál APATYKÁŘ® dříve jako jediný informoval, zákon z roku 2013 postupně zakazuje nelékárníkům vlastnit ve veřejných lékárnách v Maďarsku majoritní podíl. Od ledna 2014 musí mít lékárník v konkrétní lékárně povinně minimálně 25% podíl, do 1. ledna 2017 se pak má tento podíl navýšit na 51 %.

V souvislosti s povinným odprodejem podílu dosavadních zahraničních investorů Komisi rovněž zajímá, zda za něj získají akceptovatelnou cenu odpovídající reálné situaci na trhu. Bude zkoumat, zda se Maďarsko snaží zbavit zahraničních vlastníků legitimní cestou.

Od liberalizace k regulaci

Maďarsko prošlo za levicových vlád od roku 2006 divokou liberalizací lékárenského trhu, kdy stovky lékáren vlastnily offshore společnosti a sloužily jen jako spekulativní investice.

Ryze ekonomický přístup pomnožil lékárny ve větších městech, naopak lékárny v malých obcích zmizely. Snížila se také odbornost v lékárnách, protože zkušených lékárníků bylo málo a řada pracovala v lékárnách jen „na oko“. Samozřejmostí byly všudypřítomné slevy, loterie a „kola štěstí“.

Orbánova vláda se proto v roce 2010 po dohodě s Maďarskou lékárnickou komorou rozhodla situaci zásadně změnit a prosadila zákonná pravidla pro zpětnou regulaci trhu. Podle premiéra vyžaduje lékárnická profese osobní angažovanost a nezávislost, aby mohla být pacientům poskytována náležitá péče.

Mj. i proto vrátil některé ztracené kompetence profesní organizaci zpět – např. povinné členství či možnost odnímat licenci k provozu lékárny.

Současně vláda lékárníkům nabídla na odkup podílů v lékárnách výhodné půjčky.

Úplný zákaz regulace zřejmě nebude

Řada lékáren je součástí sítí zahraničních vlastníků a distributorů (významný řetězec např. vlastní v Maďarsku Benu/Phoenix) a Asociace síťových lékáren již před schválením zákonů hrozila stížnostmi ke Komisi a arbitrážemi pro zmařené investice.

Z dosavadních rozhodnutí Soudního dvora EU jednoznačně vyplývá, že pravidla pro systém zdravotnictví si mohou jednotlivé členské státy nastavit zcela samostatně. Komise proto nemůže regulaci trhu jednoduše zatrhnout.

Bude však po Maďarsku vyžadovat, aby jí předložilo přesvědčivé argumenty ve prospěch obnovení regulace trhu a také k ujištění, že změnami nepoškodí ekonomické zájmy stávajících investorů. Ti by pak museli své zájmy uplatnit v arbitrážích.

Nicméně ne všichni lékárníci sdílejí nadšení pro odkup svého podílu v lékárnách a chuť zadlužit se. Některé řetězce proto přišly s vlastním řešením situace např. formou franšíz.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

apaANKETA

Považujete postup Maďarska regulovat lékárenský trh za správný?

Počet hlasů: 3451
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.