Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Polská lékárnická komora chce zakázat DTP a uzákonit povinnost výrobců zabezpečit trh

Vloženo: 27.11.2014, 06:04 | Čteno: 7727×
FOTO: APATYKÁŘ®

Polská lékárnická komora navrhuje povinnost výrobců zabezpečit trh léčivy, zákaz omezujících a preferenčních podmínek pro nákup léčiv a také dokumentovat důvody odmítnutí prodeje léčiv lékárnám či distribuci ze strany výrobců. Výrobci návrh odmítají jako nesmysl, který reexportům nezabrání a poškodí pacienty.

Komora nechce DTP

Zdravotní výbor polského Sejmu v posledním měsíci opakovaně projednával reexporty léčiv z Polska do jiných zemí, nicméně k jasnému výsledku se nedobral.

Od počátku listopadu se v této souvislosti zabývá pozměňovacím návrhem Polské lékárnické komory, která požaduje, aby držitelé rozhodnutí o registraci měli povinnost zabezpečit stálé dodávky léčiv hrazených ze zdravotního pojištění všem velkodistributorům a lékárnám v potřebné výši pro uspokojení potřeb pacientů.

Už nyní existuje, podle jejího průzkumu, na 200 přípravků v různých silách a lékových formách dlouhodobě v polských lékárnách nedostupných. Důvodem je jednak jejich reexport, ale také změna logistiky ze strany výrobců.

Současně proto požaduje i rovný přístup k léčivům, aby ze strany výrobců nebyly nastavovány zejména preferenční a limitující podmínky pro nákup (jak pro lékárny, tak i distribuci).

Každé odmítnutí prodeje ze strany držitele rozhodnutí by proto, podle návrhu, mělo být nahlášeno písemně či elektronicky spolu s důvodem odmítnutí prodeje Hlavnímu polskému inspektorovi.

Jde o reakci na mohutně se rozvíjející logistický model Direct-To-Pharmacy, který farmafirmy v Polsku uplatňují (DTP využívá několik firem i v ČR).

DTP posvětil hlavní regulátor

Tento model však nedávno posvětil právě Hlavní farmaceutický inspektor. Ten nepovažuje logistické modely farmavýrobců přes exkluzivního distributora nebo za specifických podmínek do lékáren za protizákonné.

Jak uvedla jeho ředitelka Zofia Ulz v odpovědi Polské lékárnické komoře, specializovaná distribuce má sloužit k zajištění nepřetržité dodávky léčiv do polských lékáren tím, že brání nadměrnému paralelnímu exportu léčiv do zahraničí. Současně tyto modely brání zpětnému výkupu léčiv obchodníky pro paralelní export.

Výrobci návrh odmítají

Sdružení inovativních farmavýrobců INFARMA označilo návrh komory za nesmyslný, protože reexportům nezabrání a naopak kvůli vyšším vývozům přinutí výrobce více saturovat trh.

Na trh tak sice půjde více balení, ta se však obratem vyvezou a k pacientům se beztak nemusejí dostat.

Farmafirmy se proto mohou rozhodnout raději některé léčivé přípravky na polský trh nedodávat a pacienti se ke svým léčivům nedostanou vůbec.

Výbor debatu o tomto tématu znovu odložil.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.