Švýcarští lékárníci by mohli vydávat více léčiv bez receptu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarští lékárníci by mohli vydávat více léčiv bez receptu

Vloženo: 04.12.2014, 16:12 | Čteno: 5914×
FOTO: APATYKÁŘ®

Švýcarská Rada kantonů (Ständerat) chce, aby lékárníci mohli v budoucnu vydávat více lečiv i bez receptu, což kritizují lékařská sdružení.

Spor o kompetence lékárníků

Aktuálně schválila nový zákon o léčivech, který tak přijaly obě komory švýcarského parlamentu, Národní rada (Nationalrat) jej přijala již v květnu. Nicméně s určitými rozdíly a tak jej musí ještě probrat tzv. dohadovací komise.

Vůči nové kompetenci existuje poměrně značný odpor lékařů, kteří ji vnímají jako bezpečnostní riziko pro pacienty vzhledem k nedostatečné odbornosti lékárníků.

Ständerat však argumentuje, že tento výdej bude možný pouze u omezeného sortimentu léčiv a formou osobního kontaktu, tj. nikoli zásilkovým obchodem.

Online ordinace

Spor mezi oběma komorami však přetrvává ohledně e-lékáren. Nationalrat požaduje při objednávce nutnost předložení receptu.

Chce tak zabránit narůstající praxi, kdy namísto lékařského vyšetření v ordinaci stačí jen vyplnění tzv. online dotazníku (již nyní funguje v Evropě několik online ordinací).

Ständerat to však odmítá jako relikt zachování dědictví klasických lékáren.

Spor o nutnost vystavení receptu

Ständerat rovněž nakonec zamítla povinnost vystavení receptu, pokud jej vyzvedává sám lékař. Nationalrat tuto povinnost požadovala z důvodu zachování svobody výběru lékárny pacientem, ale Ständerat na základě silného lékařského tlaku ustoupila.

Spor o bonusy

Poslední rozpor trvá ohledně bonusů od velkodistributorů a výrobců. Ständerat chce tyto praktiky zcela zakázat, Nationalrat je chce omezit pouze u receptových léčiv.

Výjimky chce pouze v případě, že při nákupu budou bonusy zcela nebo z větší části převedeny na zdravotní pojišťovny, nebo budou sloužit ke zlepšení kvality terapie.

Ne vývozu léčiv k popravám a zjednodušenému schválení

Konečně Ständerat schválila i zákaz vývozu léčiv používaných k popravám a odmítla zjednodušené schválení léčiv, která jsou schválena nejméně v pěti zemích EU nebo Evropského sdružení volného obchodu alespoň deset let.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.