Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ – VÍME PRVNÍ

Finsko chce dál regulovat lékárenství a umožnit lékárníkům očkovat proti chřipce

Vloženo: 22.01.2015, 06:12 | Čteno: 6503×
FOTO: Fimea

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, pracovní skupina finského Ministerstva sociálních věcí a zdravotnictví doporučila zachovat regulovaný systém a více využít lékárníky. Mj. zavést nové služby a co nejdříve umožnit očkování proti chřipce v lékárnách.

Podpora eHealth

Ministerstvo zřídilo v období od prosince 2013 do prosince 2014 pracovní skupinu pro zhodnocení stavu a navržení opatření, jak by měl být změněn lékárenský systém a provedena reforma zdravotnictví, aby lépe odpovídaly potřebám obyvatel. Svou podrobnou zprávu včetně detailních návrhů nyní skupina zaslala finské ministryni Lauře Räty.

Navrhla celkem 60 změn, které by měly zlepšit bezpečnost farmakoterapie pacientů a podporovat sociální a zdravotnickou reformu, a prosazuje i zavedení nových služeb v lékárnách.

Zdůrazňuje především nutnou provázanost mezi ambulantním a nemocničním sektorem a zajištění přenosu informací a kontinuitu léčby. K tomu účelu by měly nemocnice zřizovat ambulatní lékárny.

Hlavní roli by však měla hrát zejména elektronická preskripce propojená s celým elektronickým zdravotnickým IT, která bude ve Finsku povinná od roku 2017 a s ní související přístup lékáren do elektronických záznamů pacientů (s jejich souhlasem).

Dávkový systém změna taxy

Mj. navrhuje rozšířit a standardizovat dávkový systém (tj. individuálně připravované dávky léčiv pro pacienty) na celonárodní úrovni. Ten je nyní dostupný přes vybrané lékárny a jen určitým skupinám pacientů.

V této souvislosti má být revidována i taxa laborum za magistraliter léčiva připravovaná jen určitými lékárnami i pro ostatní v zemi, přičemž počet připravujících lékáren by měl být rozšířen, aby lépe vyhovoval potřebám pacientů.

Pracovní skupina také navrhuje zřídit expertní skupinu, která určí esenciální lékárenský sortiment s cílem zajistit plošnou dostupnost určitých léčiv.

Regulace provozu zachovat

Vyhodnocoval se i současný regulovaný licenční systém. I přesto, že je mnohými kritizován jako rigidní, pracovní skupina navrhuje jej neměnit, protože preferuje zejména zdravotní potřeby obyvatel.

Podmínky provozu a počet lékáren (816 ke konci 2013) by tedy měly zůstat regulovány státem, který má i nadále určovat, kde může lékárna vzniknout.

Lékárnu má osobně provozovat stále výhradně lékárník, avšak nově by měla být zavedena možnost zrušit licenci v případě jeho závažného pochybení a odsouzení za trestný čin.

Soukromý lékárník může na základě povolení uděleného zvlášť pro každou pobočku provozovat nejvýše tři pobočky. Jedinou výjimkou je univerzitní řetězec Yliopiston Apteekki, který může mít 16 poboček z výukových důvodů.

Současný systém také vyžaduje platbu lékáren dle jejich ročního obratu státu (poplatek se pohybuje mezi 7-11 %), který je následně použit pro podporu malých lékáren, což zajišťuje udržitelnost lékáren i ve venkovských a nelukrativních oblastech.

Podle pracovní skupiny zkušenosti ze Švédska a Norska ukazují, že v rámci změny licence na obchodní společnosti není zaručena plná odpovědnost lékárníků za výkon své profese a v případě kapitálových společností dochází k převodům peněz do zahraničí.

Očkování v lékárnách

Co je však zásadní, skupina navrhuje rozšíření zdravotní péče poskytované v lékárnách. Jako první by mělo být v lékárnách co nejdříve zavedeno očkování proti chřipce s cílem zvýšit proočkovanost finských obyvatel. Tuto změnu podporuje i ministryně.

Podle návrhu by tak měla být chřipková vakcína dostupná bez receptu v případě, že bude v lékárně ihned aplikována speciálně proškoleným lékárníkem. Lékárníci by také za očkování nesli plnou odpovědnost.

Centra zdraví v lékárnách

Ministryně však jde v podpoře zdravotních služeb ještě dále a prosazuje základní lékařské služby (tzv. center zdraví) v lékárnách obdobně jako ve Švédsku. V rámci těchto in-store klinik jsou poskytována základní ošetření a vyšetření zdravotní sestrou.

Model byl pilotně testován ve finských městech Joensuu, Raahe a Rauma. Kromě nich přibyla v současné době ještě Turku, Rovaniemi a Vantaa.

Nově zavedené lékárenské služby by měly být osvobozeny od daně z přidané hodnoty (DPH na léčiva je 10 %) stejně jako u jiných poskytovatelů zdravotní péče.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.