Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Studentská praxe ve švédských lékárnách s konkurenční doložkou

Vloženo: 13.03.2015, 06:06 | Čteno: 10516×
FOTO: APATYKÁŘ®

Studenti farmacie ve Švédsku zažívají realitu deregulovaného lékárenského trhu na vlastní kůži. Nejnověji je součástí dohody o provedení praxe u některých řetězců také doložka, která jim brání současně brigádně pracovat pro konkurenční lékárny.

Konec povinných praxí ihned

Hned první rok po deregulaci (2010) zažili první šok, když po bývalém státním řetězci Apoteket i všechny ostatní hlavní řetězce oznámily, že už nadále nebudou poskytovat placené studentské praxe a stáže.

Řetězce argumentovaly, že se změnily podmínky a pádem státního monopolu již nemají povinnost poskytovat placené stáže. Některé byly ochotny studenty přijmout, ale zdarma, anebo za minimální plat.

Spor tehdy došel tak daleko, že odbory vyhrožovaly novým provozovatelům soudem. Nakonec však od této hrozby ustoupily a přijaly alespoň od některých řetězců nabízené paušální částky na pokrytí výdajů na dopravu.

Dovolená podle zaměstnavatele

Čerství absolventi navíc poznali i další problém, když si mohli vybrat dovolenou jen tak, jak jim přikázal zaměstnavatel a v létě ji nedostali vůbec. Lékárenský trh trpěl nedostatkem lékárníků a řetězce nechtěly, tak jako to bylo v dobách státního monopolu, přes léto zkrátit otevírací dobu.

Konkurenční doložka

Aktuálně je tématem číslo jedna na sociálních sítích pracovní konkurenční doložka. Studenti jsou překvapeni, že je některé řetězce nepřímo nutí v rámci smlouvy o praxi podepsat doložku, která jim brání současně brigádně pracovat pro jiné řetězce.

V ní se zavazují, že nebudou v průběhu doby platnosti této dohody ani přímo ani nepřímo zapojeni do ekonomických činností, které konkurují nebo mohou konkurovat danému zaměstnavateli.

Praxe jsou již několikátý rok bezplatné, řada studentů je tak nemile překvapena, protože si příležitostným výdělkem mimo praxi doplňovala studentský rozpočet.

Řetězce sice existenci doložky oficiálně nekomentují, na sítích se ale studenti shodují, že jim bylo jasně naznačeno, že pokud někdo vykonává v některém řetězci praxi, nesmí (není vhodné) současně brigádně pracovat u konkurence.

Již dříve však řetězce argumentovaly, že studenti získávají v rámci praxe zadarmo informace a zkušenosti od daného zaměstnavatele. V konkurenčním prostředí proto není možné tyto informace a vzdělání získané u jednoho zaměstnavatele současně využívat (navíc pro svůj finanční prospěch) pro jiného.

Studenti jsou překvapeni a v diskuzích argumentují, že i oni přece mají zkušenosti, např. v rámci studentských výměn získávají soft skills znalosti, účastní se teambuildingů, jsou odborníky v oboru apod.

Nechceš, neber

Vzhledem ke koncentraci švédského trhu jim ale nezbývá, než v mnoha případech podmínky akceptovat. Řetězce nemají žádnou povinnost studenty na praxi přijmout tak, jak to bylo za bývalého státního monopolu.

Poslední statistiky švédského Socialstyrelsen (vládní úřad pro zdravotnictví a sociální služby) navíc ukazují výrazný nárůst počtu nezaměstnaných lékárníků s plným pětiletým vzděláním (apotekar).

Dá se tedy očekávat, že s nasyceností trhu se situace ještě více prohloubí. Zajímavá byla v této souvislosti reakce jednoho uživatele, který na fb stránce profesní asociace Švédští lékárníci uvedl, že si studenti budou muset zvyknout na to, co je už v jiných oborech u absolventů zcela běžné.

Právník asociace sice studentům nabídl pomoc. Jak ale argumentují někteří z nich, případným soudním sporem si uzavřou pracovní možnost úplně.

Po šesti letech od švédské deregulace došlo nejen k podstatné koncentraci tamního trhu – kdy sloučením zůstali na trhu v podstatě jen čtyři hlavní hráči – ale i výrazné saturaci pracovního trhu pro plnohodnotné lékárníky (s pětiletým vzděláním).

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.