Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polský regulátor začal uplatňovat limit počtu lékáren na jednoho provozovatele

Vloženo: 28.04.2015, 05:56 | Čteno: 11462×
FOTO: CEPD N.V.

V Polsku se rozhořel zajímavý spor o síť lékáren. Hlavní farmaceutický inspektor (GIF) začal uplatňovat deset let staré antimonopolní pravidlo zakotvené ve farmaceutickém zákoně. Řada provozovatelů se tak bojí, že může přijít o své lékárny. Paradoxně se opatření nemusí dotknout jen celorepublikových sítí, ale na lokální úrovni sdružených lékárníků.

1% limit

Celý spor začal narůstat poté, co od nového roku začaly farmaceutické inspektoráty v jednotlivých vojvodstvích vyžadovat při schvalování nových lékáren také doložení vlastnického podílu a struktury ve společnosti, která lékárnu bude provozovat.

Podle ustanovení farmaceutického zákona z roku 2004 totiž platí tzv. 1% limit pro provoz lékáren. Sporný § 99 zákona mj. říká, že povolení k provozu lékárny úřad nevydá, pokud:

  • žadatel provozuje velkoobchod s léčivými přípravky (nebo o provoz zažádal), nebo
  • provozuje ve vojvodství více než 1 % lékáren anebo subjekt jím přímo či nepřímo kontrolovaný (zejména dceřiné společnosti) ve smyslu zákona o hospodářské soutěži a ochraně spotřebitele provozuje více než 1 % lékáren na území vojvodství, nebo
  • je členem kapitálové skupiny ve smyslu zákona o hospodářské soutěži a ochraně spotřebitele, jejíž členové provozují na území vojvodství více než 1 % lékáren.

Tj. jeden majitel nesmí mít v daném vojvodství vyšší podíl lékáren než 1 %.

GIF: Chráníme konkurenci

Až dosud se touto podmínkou nikdo nezabýval a nové lékárny byly schvalovány i bez doložení vlastnické struktury. Nyní však inspektoráty na doložení trvají.

GIF argumentuje tím, že záměrem zákonodárce bylo prostřednictvím daného zákonného ustanovení zamezit nadměrné koncentraci a tím i omezení konkurence, pokud by lékárny byly koncentrovány do rukou jednoho či několika málo vlastníků.

Uplatňovat uvedené ustanovení proto začal v souvislosti s mohutnou konsolidací polského lékárnického trhu v minulých letech, kdy na něm došlo k řadě větších akvizic.

Sítě se bojí o svobodu podnikání

Polská vlivná asociace průmyslových zaměstnavatelů Konfederacja Lewiatan i Sdružení lékárenských zaměstnavatelů s tím však nesouhlasí a varují, že stovkám lékáren hrozí uzavření. Inspektorát, podle nich, nyní zjišťuje, kolik má jaký provozovatel lékáren, čehož výsledkem může být uzavření až stovek z nich. To jde zásadně proti volnému trhu a konkufrenci.

To však GIF odmítá. Jednak o tomto ustanovení provozovatelé věděli deset let a měli se jím řídit a jednak toto opatření chrání zákazníky lékáren před monopolizací. Proto inspektorát nevidí na aktivitách nic protiústavního, jak se snaží některé provozovatelské asociace argumentovat.

Navíc sporný § 99 neobsahuje žádný postih pro lékárny, které již fungují na základě vydaného povolení. Teoreticky tak ani není možné povolení k provozu lékárny zpětně odebrat.

Omezení sítí nebo „nezávislých“ sdružení?

Paradoxně se v některých vojvodstvích nemusí toto opatření dotknout sítí lékáren, ale samostatných lékárníků podnikajících lokálně, kteří provozují přes četná sdružení více lékáren. I když totiž má řada sítí v celém Polsku (aktuálně je v této zemi cca 12 tis. lékáren) velký počet lékáren, nemusí jejich počet v konkrétním vojvodství kritické 1 % přesáhnout.

Možná i to je důvod, proč uplatňování nové kontrolní pravomoci GIF dosud nijak nekomentovala Polská lékárnická komora.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.