Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Dánské lékárenství zůstane dál regulované, dotace pro venkovské lékárny se výrazně sníží

Vloženo: 29.04.2015, 06:00 | Čteno: 9419×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Dánský parlament včera schválil zásadní novelu zákona o lékárnách. Lékárny zůstanou i nadále striktně regulovaným odvětvím, nicméně vzniknou např. čisté e-lékárny bez návaznosti na kamennou pobočku a bude také výrazně omezen dotační systém venkovských lékáren.

Regulace lékáren zůstává

Ve schválené verzi zákona je obsažena většina změn, o kterých již dříve portál APATYKÁŘ® exkluzivně informoval. Lékárníci i nadále zůstávají součástí systému zdravotní péče a tak i regulovanou profesí.

Lékárny tak budou i nadále vlastnit a provozovat pouze lékárníci s příslušným farmaceutickým vzděláním a jejich počet má určovat stát podle reálné potřeby.

Současně ale budou moci lékárníci bez omezení vytvářet (ale i přesouvat či rušit) kromě hlavní lékárny i její pobočky (včetně veterinárních oddělení či lékárenských výdejen v obchodech) a to v maximálním počtu osmi včetně hlavní lékárny do vzdálenosti 75 km od mateřské lékárny. Pobočku nemusí vést plnohodnotný lékárník, nicméně musí ji nejméně čtyřikrát do roka kontrolovat.

Touto omezenou liberalizací chce vláda dosáhnout vzniku více poboček po celé zemi a vytvořit tak podmínky pro zvýšení konkurence v odvětví.

Lékárny se mohou zúčastnit řízení na pokrytí pohotovostní služby pro daný region. Příslušná smlouva je pětiletá a lékárna za pohotovost získá 1 mil. DKK ročně. Pokud se nepřihlásí žádná lékárna, určí ji příslušný zdravotní úřad.

Shop-in-shop lékárny, povolený sortiment

Další novinkou jsou tzv. shop-in-shop pobočky lékáren v supermarketech, které fungují nezávisle uvnitř, anebo ve vetších nemocnicích. Ty jsou vázány pouze pravidly pro výdej léčiv veřejnosti, požadavky na interiér, skladové zásoby léčiv apod. (např. musejí být umístěny daleko od pokladen).

Novela také nastavuje závazná pravidla, které přípravky a výrobky je vhodné prodávat v lékárnách.

E-lékárny

Novela rovněž nastavila legislativní rámec pro zřízení čistě online lékáren, tj. bez fyzické kamenné pobočky, od čeho si slibuje další usnadnění přístupu k léčivům. Nyní se na společném řešení e-commerce podílelo zhruba 90 % všech dánských lékáren.

Větší orientace na zdravotní styl

V rámci modernizačního úsilí chce vláda novelou zákona zvýšit u lékáren zaměření na požadavky veřejné služby, včetně požadavků na přístupnost a poradenství, a celkově větší prosazování zdravého životního stylu.

Aby se lidé v nabídce lékáren lépe orientovali, mají nově zveřejňovat také informace o svém zaměření a cílení např. na konkrétní zdravotní problémy apod.

Vláda již dříve uvedla, že chce posílit poradenství v lékárnách. Nově tak budou poskytovat detailní cca 20 minutové poradenství u nových chronických pacientů.

Transformace dotací

Naprosto zásadní změny však novela přináší ohledně stávajícího dánského dotačního systému, jehož podstatou je dotování malých lékáren v řídce osídlených oblastech, které nedosahují určitý obrat a jsou od nejbližší vzdáleny minimálně 5 km, těmi většími.

Systémové změny začnou příští rok a mají být dokončeny do roku 2022. Nově dotace získají pouze lékárny/výdejny, které jsou od další lékárny vzdáleny minimálně 10 km (v původním návrhu bylo 15 km). Přesto, že dotační systém nebude zcela zrušen, dotace budou výrazně nižší než doposud.

Novela také ruší státem garantované půjčky na přestavbu lékáren a kompenzace za zrušení lékárenské pobočky, kterou vytvořil či udržoval lékárník.

Dlouhodobé snahy o liberalizaci

Ačkoli Dánská lékárnická komora ve své reakci na schválení novely nehodnotí pozitivně především zrušení dotačního programu, jednoznačně si oddechla, že lékárenství zůstává zdravotnickým regulovaným oborem a vláda nepodlehla liberalizačním tlakům a „vzorům“ z jiných evropských zemí.

Dánské lékárenství totiž v posledních letech čelí opakovaným snahám o jeho plnou liberalizaci po vzoru Švédska či Norska, což komora odmítá. Opakovaně se objevují výzvy ať již ministrů, Antimonopolního úřadu či drogistických řetězců.

Komora se obává, že zrušením dotací zaniknou mnohé venkovské pobočky lékáren a naopak vzniknou nové v městských aglomeracích.

Konečně varuje, že návrh de facto umožní vznik dominantních, celostátní lékárenských řetězců. Nebudou sice oficiálně možné, nicméně stávajícím obchodním řetězcům bude pouze stačit uzavřít dohodu s pěti lékárníky, aby si otevřeli lékárenské pobočky jako shop-in-shop lékárny v jejich obchodní síti ve všech 35 největších městech v zemi.

Není tajemstvím, že nejvíce za uvolnění podmínek lobbuje největší drogistický řetězec v zemi Matas.

Schválené změny byly definitivně představeny začátkem října 2014. Platit začnou od července 2015.

Dánský regulovaný systém

Dánský systém lékárenství je dosud jako jeden z posledních v Evropě silně regulován. Stát určuje, kdo a kde bude mít lékárnu (vlastníkem je pouze lékárník), stejně jako reguluje jejich obrat.

V roce 2013 bylo v Dánsku 221 lékáren (Apotek), 74 poboček (Apoteksfilial) a 17 odloučených pracovišť (Supplerende bevilling), na jednu lékárnu připadá cca 18 tis. obyvatel.

Kromě toho si v Dánsku lidé mohou léčiva vyzvednout (nicméně objednávku vyřizuje lékárna) ve 119 lékárenských výdejnách v obchodech (Apoteksudsalg), cca 600 prodejnách OTC léčiv (Håndkøbsudsalg, od roku 2001 nemají lékárny monopol na výdej OTC léčiv) a na 200 dalších výdejních místech pro receptová léčiva (Medicinudleveringssted, jen výdej zásilek bez skladu).

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» 400 tisíc lidí bude bez lékárny, varují dánští lékárníci
» Dánská antimonopolní autorita chce do lékárenství pustit řetězce a zrušit pevné ceny
» Dánská vláda chce opět prosadit liberalizaci lékárenství
» Dánské lékárenství zatím boj o liberalizaci přežilo
» Dánsko od nového roku zásadně změní systém lékárenské pohotovosti
» Dánsko opět čelí snahám o liberalizaci lékárenství
» Dánsko plánuje reformu lékárenství – méně dotací, více výdejen, e-lékárny a in-store lékárny
» Dánský antimonopolní úřad chce více konkurence ve farmaceutickém sektoru
» Dánský drogistický řetězec chce v případě zrušení lékárenského monopolu otevřít síť lékáren
» Dánský drogistický řetězec chce zrušit dotační systém lékáren a vydávat léčiva
» Dánský NERV doporučuje liberalizaci lékárenství, prý zvýší efektivitu
» Dánští lékárníci varují před liberalizací lékárenství, o lékárnu přijde až 200 tis. lidí
» Dánští lékárníci: Švédská deregulace děsí lékárníky i pacienty, antimonopolní úřad manipuluje fakta
» Deregulace zvýšila počet dánských lékáren a prodloužila otevírací dobu
» Kvůli omezení dotací skončí v Dánsku téměř dvacítka pohotovostních lékáren
» Nový dánský ministr se opět opřel do lékárenského monopolu
» Tři roky od částečné deregulace má Dánsko o polovinu více lékáren
» V Dánsku liberalizace lékárenského trhu nebude, vláda stáhla svůj návrh
» V Dánsku po změně zákona vznikají nové pobočky lékáren
» Vládní komise chce znovu liberalizovat dánské lékárenství
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.