Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Tribunál EU zamítl žalobu bývalého eurokomisaře pro zdraví, že byl přinucen odejít z EK

Vloženo: 13.05.2015, 06:03 | Čteno: 7310×
FOTO: European Commission

Tribunál EU zamítl žalobu bývalého eurokomisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele Johna Dalliho, že jej předseda Evropské komise José Manuel Barroso údajně přinutil, aby odstoupil. Ten ve skutečnosti po schůzce s ním 16. října 2012 odstoupil dobrovolně. Soud rovněž zamítl jeho žádost o náhradu škody.

Osudná schůzka

Dne 16. října 2012 se konala schůzka mezi předsedou EK a eurokomisařem po předání zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), v níž úřad dospěl k závěru, že eurokomisař měl být několikrát v kontaktu s představiteli tabákového průmyslu na neoficiálních a utajených schůzkách, které se konaly bez vědomí či zapojení příslušných útvarů EK.

Podle OLAF tím byla ohrožena image a pověst EK a potenciálně i veřejné mínění. Chování eurokomisaře tak mohlo být posuzováno, podle názoru OLAF, jako porušení jeho povinnosti chovat se v souladu s důstojností a povinnosti svého úřadu.

Eurokomisař Dalli tvrdí, že v průběhu setkání po něm Barroso požadoval jeho rezignaci v souladu s článkem 1 Smlouvy o EU, který stanoví, že člen EK odstoupí, pokud o to požádá její předseda. Dalli se domáhal zrušení této údajné ústní žádosti, EK však jeho tvrzení zpochybňuje a trvá na tom, že rezignoval dobrovolně.

Na konci této osobní schůzky se k ní připojili vedoucí kabinetu předsedy EK a generální ředitel právních služeb EK. Hodinu po setkání pak ředitel právních služeb předal eurokomisaři Dallimu návrh dopisu s rezignací. Dalli sice vypustil část textu, ale nezměnil část týkající se jeho rezignace.

Osobní výpovědi, důkazy

Tribunál nařídil osobní výpovědi zúčastněných včetně bývalého šéfa kabinetu a mluvčího eurokomisaře dne 7. července 2014. Na základě těchto výpovědí a důkazů Tribunál konstatoval, že bylo dostačujícím způsobem prokázáno, že eurokomisař rezignoval ústně při setkání s předsedou EK a rezignaci také ústně potvrdil dalším účastníkům schůzky.

K tomuto závěru Tribunál dospěl mj. na základě prohlášení učiněného premiérem maltské vlády při zasedání maltského parlamentu dne 16. října 2012, který uvedl, že měl s eurokomisařem telefonický hovor, ve kterém mu potvrdil, že by mohl napadnout jakákoli tvrzení vznesená proti němu, ale že se rozhodl odstoupit, aby se mohl lépe bránit.

Dalli poskytl také rozhovor maltskému rozhlasu 16. října 2012 večer, ve kterém prezentoval svůj odchod z EK jako politickou dobrovolnou volbu. Když se novinář zeptal, jestli ho k tomu přinutil předseda EK odpověděl, že „nechce zůstat tam, kde ho nechtějí“.

Dalli také nijak nerozporoval večerní prohlášení EK, ačkoli si byl vědom, že se vztahuje k jeho rezignaci, stejně tak nevydal jakékoli oficiální prohlášení k této věci v jeho vlastní tiskové zprávě.

Konečně Tribunál také přihlédl ke zprávě ze setkání, kterou vypracoval ředitel právních služeb, ve které si poznamenal, že Dalli kategoricky odmítl jakékoli obvinění z korupce tabákovým průmyslem a za účelem obrany své pověsti s okamžitou platností odstupuje z funkce člena EK.

Navíc ani předseda EK nepodal žádnou formální žádost o jeho rezignaci.

Domluva není oficiální žádost

Tribunál uvedl, že v počáteční fázi jednání předseda Barroso rozhodl, aby s ohledem na poskytnutí neúplného a nepřesvědčivého vysvětlení závěrů zjištěných OLAF Dalli z EK odstoupil a že, pokud se to ukáže nezbytné, podá oficiální žádost o jeho odstoupení.

Nicméně byl ochoten, v zájmu eurokomisaře Dalliho, dát mu příležitost, aby dobrovolně odstoupil bez formální žádosti.

V této souvislosti skutečnost, že předseda Barroso neodbytně tváří v tvář na eurokomisaře naléhal při jeho neochotě a váhání, že by pro něj bylo čestnější odstoupit dobrovolně, než být k tomu vyzván, nestačí k prokázání existence údajného napadeného rozhodnutí.

Dokud nebyla jasně formulováná žádost o rezignaci podle Smlouvy o EU, slova předsedy EK – a není vyloučeno, že byla opravdu pronesena – nevedla k žádosti v tom právním smyslu, aby byla způsobilá ovlivnit zájmy pana Dalliho a zásadně tak změnit jeho právní postavení.

Vzhledem k tomu, že existence této žádosti – což by byl úkon, který by ovlivnil projednávaný návrh na zrušení údajné výzvy k odstoupení – nebyla prokázána, Tribunál žalobu zamítl jako nepřípustnou. V důsledku toho také odmítl požadavek pana Dalliho na náhradu škody.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.