Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Teva zaplatí za urovnání „Pay-for-Delay“ dohody na Provigil 1,2 mld. USD

Vloženo: 30.05.2015, 08:12 | Čteno: 8948×
FOTO: Teva

Americká Federal Trade Commission (FTC) dosáhla urovnání, které řeší antimonopolní žalobu podanou proti společnosti Cephalon za to, že nelegálně blokovala generickou konkurenci jejího léčivého přípravku Provigil (modafinil). Teva Pharmaceutical Industries, která získala Cephalon v roce 2012, zaplatí celkem 1,2 mld. USD na kompenzace spotřebitelům, včetně farmaceutických velkoobchodů, lékáren a pojišťoven, kteří zbytečně zaplatili více díky tomuto nezákonnému jednání.

Zákaz protisoutěžních dohod

Některé z těchto subjektů už urovnaly související soudní spory a Teva převedla v rámci této či jiných akcí finanční prostředky do fondu zřízeného FTC podle stanovených podmínek, aby mohli být spotřebitelé spravedlivě odškodněni.

Veškeré zbývající finanční prostředky budou vyplaceny americkému Ministerstvu financí.

Jako součást dohody se Teva také dohodla na zákazu těchto protisoutěžních patentových dohod, které Cephalon používal k umělému navyšování ceny Provigil. Teva je největším výrobcem generických léčiv na světě a tento zákaz platí pro všechny její operace ve Spojených státech.

Reverzní platba

Provigil je receptový léčivý přípravek schválený pro léčbu nadměrné ospalosti u pacientů se spánkovou apnoe, narkolepsií a poruchami spánku spojenými s posunem pracovní doby. Rok před vstupem generické konkurence na trh přesáhly jeho tržby ve Spojených státech 1 mld. USD.

Dohoda o urovnání vychází ze žaloby FTC z roku 2008, která viní Cephalon, že neoprávněně chránil monopolní postavení Provigilu na trhu díky sérii dohod se čtyřmi generickými výrobci z přelomu let 2005 a 2006.

Podle ní Cephalon žaloval generické výrobce pro porušení patentu a později jim zaplatil více než 300 mil. USD za to, že stáhnou své patentové žaloby a vzdají se uvedení svých generických produktů na trh po dobu šesti let až do dubna 2012.

Tento druh urovnání, ve kterém se generická farmafirma zavazuje, že nebude prodávat svůj přípravek po určitou dobu a originální výrobce jí za to zaplatí ať už v peněžní nebo nepeněžní formě se běžně označuje jako patentová dohoda s reverzní platbou. V roce 2013 potvrdil Nejvyšší soud ve sporu FTC v. Actavis, že reverzní platby mohou porušovat antimonopolní zákony.

Dohoda představuje první případ, který FTC urovnala, od přelomového rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z roku 2013 ve sporu FTC v. Actavis. Ten dal jasně najevo, že patentové dohody obsahující reverzní platba podléhají stejným antimonopolním pravidlům, kterým podléhá americké obchodní jednání obecně.

Trvalý příkaz

V rámci trvalého soudního příkazu se nesmí Teva angažovat v určitých typech dohod o reverzních platbách. Toto ustanovení je zaměřeno především na typ plateb, které použil Cephalon, tj. obchodní transakce proběhla ve stejné době jako patentová dohoda, která slouží jako forma kompenzace.

Cephalon totiž v dohodě souhlasil, že zaplatí generickým konkurentům hlavně za účinné látky a duševní vlastnictví. FTC tedy byla připravena soudně prokázat, že dohoda nedávala jiný ekonomický smysl, než jen jako platba za nekonkurenci.

Teva dále nesmí realizovat obchodní dohody s konkurenty v průběhu 30 dnů ode dne, kdy nabylo platnost, nebo bylo výslovné podmíněno, urovnání patentového sporu, které omezuje vstup generické konkurence. Toto ustanovení nebude bránit uzavírat skutečně nezávislé obchodních transakce.

Zákaz se nevztahuje na všechny možné formy reverzní plateb, např. udělení výhradní licence na generikum výměnou za neuvedení na trh autorizovaného generika originálním výrobcem apod.

Dohodu ještě musí posvětit soud, který má v této věci rozhodovat 1. června.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.