Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok

Vloženo: 23.06.2015, 06:14 | Čteno: 8854×
FOTO: Apotekforeningen

Do norské studie, která má ověřit, zda může rozšířené poradenství u pacientů, kteří začínají užívat nový léčivý přípravek zvýšit compliance (lékárenská služba Medisinstart) bylo zařazeno stanovených 1500 pacientů. Jak už dříve exkluzivně informoval pouze portál APATYKÁŘ®, její výsledky mj. poslouží k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Výsledky příští rok

Zařazení plánovaných 1500 pacientů bylo dokončeno 19. června a v červenci proběhnou poslední následné navazující rozhovory. Kromě toho zodpoví zařazení pacienti několik dotazníků, poslední nejdéle v listopadu.

Z vyhodnocení studie budou dva výstupy – jeden počátkem a druhý na konci léta roku 2016. Většina výsledků bude dostupná ve druhé polovině roku 2016.

Očekává se, že studie prokáže pozitivní přijetí rozhovorů s lékárníkem ze strany pacientů a především, že jim tyto rozhovory pomohou pochopit, v čem je jejich léčba důležitá a proč musejí léčiva užívat tak, jak určí lékař.

Zaměřeno na KV léčiva

Cílovou skupinou pro otevřenou randomizovanou kontrolovanou studii v lékárnách byli pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy.

Předmětem zájmu jsou nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny. Zejména compliance v této skupině léčiv je totiž pro pacienty zásadní. Současně má konzultace velký význam i tehdy, pokud pacienti užívají přípravky nesprávné nebo je užívat nechtějí.

Trénink lékárníků, masivní propagace

Lékárníci byli proškoleni v dobré komunikaci pro navazující rozhovory s pacienty, kteří začali užívat nový léčivý přípravek. Současně získali i odborné poradenství v oblasti klinické farmacie.

Aby se mohli soustředit na praktické provádění studie, prošli řadou školících akcí a absolvovali e-learningové kurzy. Do studie, která byla spuštěna loni v říjnu, se nakonec zapojilo 65 lékáren a 130 lékárníků.

Už za necelý měsíc měly lékárny do studie zapsáno více než 200 pacientů a letos v březnu se pak připojil 1000. pacient. Zájem byl velký a to zejména proto, že Norská farmaceutická asociace neponechala nic náhodě a poměrně hodně zainvestovala do propagační kampaně.

Mj. do pravidelných výstupů na státní televizi v samostatném pořadu. Je to logické, protože výsledky studie mj. poslouží k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Projekt z roku 2013

Studie navazuje na úspěšný pilotní projekt z roku 2013. Podle zprávy o nežádoucích účincích připadá na tři lékové skupiny téměř 80 % všech hlášených nežádoucích účinků. 43 % hlášených úmrtí bylo způsobeno antitrombotiky a antikoagulancii.

Z tohoto důvodu je důležité, aby byla věnována právě těmto pacientům zvláštní pozornost. Nová studie má vyhodnotit, zda dodatečné monitorování lékárníkem může motivovat pacienty k dodržování léčby.

Medisinstart

Medisinstart je inovativní lékárenská služba, která je v současné době ve vývoji. Pacientům využívajícím tuto službu byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Následné konzultace byly strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání dávky a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Medisinstart také poskytuje možnost k řešení případných nedorozumění a špatnému pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentoval a zaznamenal také, která opatření si pacient a lékárník odsouhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazovala ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Podpora změny odměňování

Cílem studie je ověřit, zda uvedená služba zvýší compliance a kontrolu nad předepsanou léčbou. Současně prověří bezpečnost pacienta při léčbě a tím související motivaci.

Výsledky studie, které budou k dispozici v plovině příštího roku, následně poslouží jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren.

Norští lékárníci si již dlouhou dobu uvědomují, že maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám odpovídající a snaží se vládu přesvědčit k přechodu na jiný systém. Na nedávném setkání je v tomto podpořil i ministr zdravotnictví, který lékárníky vnímá jako podstatnou a dobře dostupnou součást zdravotní péče.

Nicméně k přesvědčení potřebují nejprve získat validní argumenty, bez nichž by jednání neměla smysl. Lékárníci proto pevně věří, že výsledky oficiálně dokumentované studie jejich argumenty podpoří.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.