Předávkování Rx léčivy ve Spojených státech dále roste – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Předávkování Rx léčivy ve Spojených státech dále roste

Vloženo: 11.07.2015, 07:25 | Čteno: 8562×
FOTO: APATYKÁŘ®

Podle nejnovější zprávy americké neziskové organizace Trust for America's Health (TFAH), jejímž cílem je zdravotnická prevence ve veřejnosti, má nejvyšší míru úmrtí souvisejících s úrazy stát West Virginia (97,9 osob na 100 tis. obyvatel), naopak nejnižší New York (40,3 na 100 tis.).

Epidemie zneužívání Rx

Nejčastější příčinou těchto úmrtí zůstává předávkování drogami (téměř 44 tis. ročně). Počet úmrtí z této příčiny se za posledních 14 let více než zdvojnásobil, přičemž 22 tis. je způsobeno předávkováním preskripčními léčivy.

Předávkování je tak v současnosti častější příčinou úmrtí než po autonehodě ve 36 amerických státech.

West Virginia má tento počet úmrtí na předávkování zdaleka nejvyšší (33,5 osob na 100 tis.), nejnižší North Dakota (2,6 osob na 100 tis.). Počet případů úmrtí kvůli předávkování léčivy se za poslední čtyři roky výrazně zvýšil ve 26 státech a Washingtonu D.C.

Zneužívání léčiv v současné době postihuje už více než 2 mil. Američanů a je považováno již několik let za epidemii. Výrazně přitom přispívá k nárůstu užívání heroinu – počet uživatelů se za posledních sedm let zdvojnásobil.

Rozšířený přístup k naloxonu

Od roku 2013 se proto zvýšil dvojnásobně počet států (34 oproti 17 v roce 2013), kde se rozšířil přístup k tzv. „záchrannému léčivu“ při předávkování naloxonu. To může být účinně použito při předávkování jako antidotum i laiky.

I přesto, že kromě Missouri má každý stát zaveden program monitoringu preskripčních léčiv, jen 25 států povinně vyžaduje, aby jej lékaři před preskripcí používali.

Podle Světové zdravotnické organizace zemře každý rok na celém světě 69 tis. lidí na předávkování opiáty. Jedná se především o heroin, ale roste právě i počet předávkování po receptových léčivech.

WHO proto loni vydala pokyny rozšiřující přístup k naloxonu ve snaze snížit počet úmrtí způsobených předávkováním opioidy (včetně morfinu, heroinu, tramadolu, oxykodonu a metadonu).

Pokyny stanoví, že naloxon by měl být ve větší míře dostupnější i lidem, u kterých je pravděpodobné, že mohou být svědky předávkování, jako jsou např. rodinní příslušníci uživatelů drog, sociální pracovníci a policie. Naloxon navrhla jako vhodnou alternativu, protože je poměrně levný.

Loni v dubnu pak americká FDA schválila ruční autoinjektor aplikovaný intramuskulárně s obsahem naloxonu (Evzio, kaléo), který mohou použít pečovatelé či rodinní příslušníci v případě podezření na předávkování opioidy.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.