Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Estonsko reguluje provoz lékáren – licence pouze pro lékárníky, zákaz vertikalizace

Vloženo: 13.07.2015, 06:11 | Čteno: 14229×
FOTO: Ratapteek Tallinn, PharmDr. Martin Dočkal

Letos 20. března byly v Estonsku schváleny změny v zákoně o léku. Jak již dříve portál APATYKÁŘ® informoval, i tato země se vrací k regulovanému systému lékárenství a omezení vlastnictví lékáren podobně, jako k tomu přistoupilo v předchozích letech Maďarsko. Nyní zveřejnila léková agentura detailní informace.

Do pěti let lékárny lékárníkům

Estonská léková agentura Ravimiamet nedávno zveřejnila detailní informace pro lékárníky týkající se hlavní změny, a to reformy ve vlastnictví lékáren.

V případě vydání licence k provozu veřejné lékárny pro osoby samostatně výdělečně činné, musí tato osoba být lékárníkem a fyzicky vést alespoň jednu veřejnou lékárnu fungující na základě vydané licence k provozu veřejné lékárny pro danou osobu.

V případě vydání licence pro právnickou osobu, musí v této vlastnit více než 50% podíl a mít dominantní vliv lékárník, který pracuje jako vedoucí alespoň v jedné veřejné lékárně fungující na základě vydané licence pro tuto osobu.

U těch majitelů, kteří měli platnou licenci k provozu lékárny vydanou před 20. březnem 2015 a jejímž vlastníkem není lékárník ve smyslu nové úpravy bylo pro změnu vlastnických podílů stanoveno přechodné období až do 1. dubna 2020.

Konec vertikalizace

Současně bylo stanoveno přechodné období také pro zákaz vertikální integrace mezi velkoobchodníky a lékárnami, který vstoupil v platnost 9. června 2014 tak, aby byl harmonizován s nejnovějšími požadavky.

Licence k provozu lékárny, které byly vydány před 9. červnem 2014 a které nejsou v souladu s podmínkami stanovenými pro vertikální integraci, musejí být uvedeny do souladu se stanovenými požadavky do 1. dubna 2020.

Zákon byl doplněn v roce 2014 požadavkem, který říká, že akcionáři nebo statutáři privátní právnické osoby, kteří jsou držiteli licence pro provoz lékárny nesmějí současně disponovat povolením k činnosti velkoobchodní distribuce nebo nesmějí být dominantně ovládáni podniky z pohledu zákona o hospodářské soutěži.

Omezení neomezení

Nový zákon také zavádí určitá omezující pravidla pro zřizování nových lékáren. Estonská léková agentura zavazuje držitele licence k provozu veřejné lékárny k poskytování lékárenských služeb na základě odůvodněného návrhu lokální autority a v odůvodněné míře.

Místní úřad může předložit státní agentuře návrh na poskytování lékárenské služby pouze v případě, že nejbližší lékárna je vzdálena více než 30 kilometrů od spádové oblasti s nejméně 2 tis. obyvatel s bydlištěm na území daného místního úřadu nebo více sousedních úřadů.

Už od loňského června přitom platí, že pobočka k hlavní lékárně může být umístěna pouze ve městě s méně než 4000 obyvateli.

Obdobné ustanovení regulující vznik nové lékárny již v minulosti v Estonsku platilo, ale zrušil je v roce 2013 Nejvyšší soud jako omezující svobodné podnikání. Proto byla patřičná ustanovení ze zákona vyškrtnuta a nahrazena mírnějšími.

Povinný časový rozsah a vzdělávání

Současně musí lékárna v obci do 4 tis. obyvatel zajistit lékárenské služby minimálně v rozsahu 40 hodin týdně. Stejně tak je v zákoně přímo uvedeno, že se lékárníci musejí na své náklady pravidelně vzdělávat v rozsahu min. 40 akademických hodin v průběhu dvou let. Obě podmínky vstoupily v platnost letos.

Estonsko tak zavedlo novelou zákona podobná omezení jako před dvěma lety Maďarsko, se kterým však v této věci už zahájila řízení Evropská komise. Dá se očekávat, že ze stejného důvodu se začne zajímat také o Estonsko.

Většinu drží řetězce

V Estonsku může mít každá lékárna v rámci své licence k provozu až 3 pobočkové jako své jednotky. K 1. lednu 2015 bylo v této zemi 476 veřejných lékáren (310 licencí, 166 pobočkových lékáren), 24 nemocničních (23+1) a 4 veterinárních. Čtvrtina lékáren se koncentruje v Talinnu, 73 % je situováno ve velkých a větších městech.

Nová pravidla jsou tak pro řetězce, které v Estonsku ovládají 90 % trhu, velkým problémem. Dva největší jsou současně vertikálně propojeny s distributory, kteří ovládají více než 80 % trhu – německý farmakoncern Phoenix, který v Estonsku přes svou distribuci Tamro provozuje pod brandem Benu více než 100 lékáren a pobaltský medicínský koncern Magnum (brand Apotheka, 82 poboček).

Povolený zásilkový obchod Rx

Přibližně 75 % obratu tvoří léčiva (nejvyšší zastoupení mají rabatová léčiva refundovaná estonským zdravotním fondem, 93 %), zbytek ostatní zboží. Co se týče počtu receptů, z více než 9,4 mil. za rok 2014 tvoří rabatová léčiva 85,5 % (nerabatová 13,8 %), zbytek jsou recepty z EU, veterinární a magistraliter připravovaná léčiva.

Díky rabatovým léčivům je také značně variabilní spoluúčast pacientů – průměrně platí 32% spoluúčast (68 % platí fond), avšak při výběru rabatového léčiva (stejná účinná látka, ale levnější varianta) tento podíl může značně poklesnout. Vliv na spoluúčast má také množství užívaných léčiv.

Průměrné výdaje obyvatel na léčiva v roce 2014 byly podle dat lékové agentury 7 EUR měsíčně (84 EUR ročně).

V Estonsku je rovněž povolen distanční prodej Rx léčiv (vyjma návykových a psychotropních látek) vyhrazený pouze držitelům licence k provozu kamenné lékárny. Recept musí být pouze v elektronické podobě a zaznamenán v úložišti e-receptů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.