Polští lékárníci vydali Manifest proti degradaci lékárenství – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polští lékárníci vydali Manifest proti degradaci lékárenství

Vloženo: 30.07.2015, 05:54 | Čteno: 9962×
FOTO: Ruch Aptekarzy Polskich

Nedávno vzniklé polské Občanské hnutí lékárníků sdružující farmaceuty, kterým záleží na budoucnosti odborné lékárnické profese, zveřejnilo Manifest polských lékárníků. Jde o další veřejně vyjádřený protest proti situaci, která vládne v polském lékárenství.

Rozklad lékárenství

Hnutí vzniklo teprve před měsícem a definuje samo sebe jako sdružení lékárníků, kteří bez ohledu na sociální a politické názory chtějí podpořit vysoké standardy a dobré jméno lékárnické profese.

Jak se uvádí v úvodu Manifestu, lékárníci nesouhlasí se špatnými rozhodnutími vlády a parlamentu, která vedou k destrukci a totálnímu úpadku polského lékárenství a distribuce léčiv.

Podle lékárníků dochází k vážným, negativním a nekontrolovaným změnám odehrávajícím se v oblasti obchodu s léčivými přípravky, které představují potenciální ohrožení života, zdraví pacientů a zájmy státu.

Nekontrolovaný prodej léčiv

Díky činnosti farmaceutických firem, sítí lékáren, velkodistributorů, kteří porušují zákon a prodávají léčivé přípravky do zahraničí za účelem dosažení obrovských zisků dochází k neustálému a pro pacienty nebezpečnému nedostatku životně důležitých léčivých přípravků.

Jak se uvádí v Manifestu, stále existuje neoficiální trh s léčivy (na internetu, přes různé inzeráty nebo aukční portály) mimo jakoukoli farmaceutickou kontrolu, který ohrožuje zdraví a životy polských pacientů.

„Majitelé nezávislých lékáren jsou vytlačováni z trhu společnostmi provozujícími sítě lékáren, které zkreslují ideu lékárenství změnou jeho tradičního charakteru v pseudoliberální lukrativní byznys, pošlapáním principů etiky a sociální role lékáren, a to na úkor systému zdravotní péče,“ uvádí se v Manifestu.

Výprodej do zahraničí, degradace profese

Lékárníci dále uvádějí, že již nejsou schopni konkurovat velkému byznysu, který útočí a ničí jejich lékárny, s využitím nedostatečných právních záruk.

Nebezpečí spatřují především v nekontrolovaných akvizicích společností provozující sítě lékáren zahraničními investory, kterým v Polsku nebrání regulace platné po dlouhou dobu ve většině zemí Evropské unie, a mají tak tendenci převzít polský maloobchodní trh s léčivými přípravky.

Tím dochází k bezprecedentní ztrátě kontroly nad trhem, který přechází do cizích rukou, čímž se ztrácí klíčové spojení mezi systémem zdravotní péče a národním hospodářstvím:

„Vidíme progresivní degradaci naší profese, jejích zásad, práv a povinností, zejména v sítích lékáren, kde svrchovanost profese je notoricky omezená. Vidíme, jak nás, lékárníky, tlačí do role prodejců,“ píše se dále v Manifestu.

Celkově hodnotí lékárníci současný stav jako do očí bijící nedostatek politické vůle a úsilí o zajištění veřejného zájmu pacientů, lékárníků i ekonomiky, který bez okamžitého řešení povede k nevratným negativním změnám.

Lékárníci v Manifestu odmítli ohrožení jich samotných a pacientů kriminálními živly nedodržujícími zákony, sítě lékáren, které narušují sociální roli a pověst lékárníků, otevření trhu zahraničním investorům vydělávajících na úkor státu, ignoranci politiků, kteří staví zájmy byznysu nad zájem veřejnosti a konečně nesouhlasí ani s protinárodními, pseudoliberálními a nejasnými zákonnými ustanoveními, konkrétně s ohledem na veřejné zdraví.

Jak dodávají, každý polský lékárník chce pracovat v zájmu ochrany veřejného zdraví, které může být dosaženo prostřednictvím jeho odborného vzdělání a kontinuálního vzdělání. Lékárnická profese odpovídá nejvyšším světovým standardům a zásadám etiky.

Pouze lékárník je zárukou vysoké kvality lékárenských služeb a pouze lékárník je odpovědný a profesionální.

10 požadavků Manifestu

  • Odpovídající politika Ministerstva zdravotnictví zastupující zájmy polských pacientů a polských lékárníků.
  • Jasné a nevyvratitelné zákony, jejichž význam není překrucován úředníky.
  • Zachování vlastnictví lékáren v rukou polských lékárníků.
  • Zabránit nekontrolovanému nárůstu počtu lékáren.
  • Omezení růstu lékárenských řetězců, které jsou v rukou obchodních společností a mohou se stát snadnou kořistí zahraničního kapitálu.
  • Podporovat suverenitu profesionálních lékárníků jak v provozování lékáren, tak v profesionální práci.
  • Záruka možnosti stabilního zásobování lékáren životně důležitými léčivými přípravky v souladu s potřebami polských pacientů.
  • Zákonné nastavení kompetencí lékárníků a farmaceutických asistentů zajišťující podmínky vzdělávání a odborné přípravy.
  • Jasná pravidla, kterými se řídí kompetence a postup činnosti farmaceutické inspekce u léčiva, a ne na místech jeho oficiální distribuce.
  • Přihlédnutí k názoru lékárníků při jakémkoli rozhodnutí, které se jich dotýká.
Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.