Britská antimonopolní agentura kritizuje Pfizer a Flynn Pharma za předražená antiepileptika – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britská antimonopolní agentura kritizuje Pfizer a Flynn Pharma za předražená antiepileptika

Vloženo: 17.08.2015, 06:03 | Čteno: 9323×
FOTO: Pfizer

Podle britské Agentury pro ochranu konkurence a trhu (CMA) zneužily společnosti Pfizer a Flynn Pharma svého dominantního postavení na trhu tím, že v rozporu s právem hospodářské soutěže Spojeného království a EU uplatňovaly přemrštěné a nepřiměřené ceny u antiepileptika Epanutin (fenytoin). Uvedla to v aktuálně vydaném prohlášení o námitkách.

Autorizované generikum

Fenytoinové kapsle jsou důležitým léčivem pro více než 50 tis. britských pacientů. Tyto kapsle vyrábí společnost Pfizer a dodává je společnosti Flynn Pharma, která je pak distribuuje do velkoobchodů a lékáren. Prohlášení o námitkách se týká jak cen, za které Pfizer prodává Flynn Pharma tak i cen, které dále Flynn Pharma účtovala svým zákazníkům od září 2012.

Před zářím 2012 vyráběla a dodávala distributorům a lékárnám léčivý přípravek Epanutin. Ta následně prodala distribuční práva pro Spojené království společnosti Flynn Pharma, která následně tyto kapsle, už jako autorizované generikum začala prodávat v září 2012.

Více než dvacetinásobné zdražení

Pfizer i nadále přípravek vyráběl, který prodával Flynn Pharma za ceny, které byly výrazně vyšší než ty, za které předtím prodával Epanutin (8-17-násobek historických cen Pfizer). Flynn Pharma následně prodávala přípravky zákazníkům za ceny, které byly 25-27-krát vyšší než ty, které historicky požadoval Pfizer.

Před zářím 2012 vydala NHS na tento přípravek přibližně 2,3 mil. GBP ročně, v roce 2013 to už bylo více než 50 mil. GBP a v roce 2014 více než 40 mil. GBP.

Podle názoru CMA si sice mohou podniky obecně stanovit ceny jak uznají za vhodné, nicméně ty, které mají dominantní postavení na trhu mají zvláštní odpovědnost zajistit, aby jejich chování nezhoršovalo skutečnou hospodářskou soutěž a že jejich ceny nebudou přehnané a nespravedlivé.

To v tomto případě splněno rozhodně nebylo a CMA je znepokojena velmi vysokými cenami ve srovnání s těmi, co byly účtovány dříve, které vedly k velkému navýšení celkového rozpočtu NHS na tato léčiva.

Pokuta až 10 % světového obratu

Zjištění CMA jsou prozatímní a nelze z nich v této fázi vyvozovat, že došlo ve skutečnosti k jakémukoli porušení práva hospodářské soutěže. Nicméně CMA před závěrečným rozhodnutí, zda došlo k porušení práva nyní pečlivě zváží všechna prohlášení obou firem.

Pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10% ročního celosvětového obratu skupiny.

Při výpočtu finanční sankce CMA bere v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu a jakékoliv polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.