Evropská komise rozhoduje o polském zákazu reklamy lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Evropská komise rozhoduje o polském zákazu reklamy lékáren

Vloženo: 25.08.2015, 05:59 | Čteno: 9417×
FOTO: APATYKÁŘ®

Evropská komise zkoumá, zda úplný zákaz reklamní činnosti lékáren platný v Polsku porušuje pravidla Evropské unie týkající se svobody usazování. Komise má brzy rozhodnout, zda požene Polsko před Soudní dvůr EU a případně udělí pokutu. Uvedla to Konfederacja Lewiatan, zástupce polských regionálních průmyslových zaměstnavatelů, která stížnost Komisi zaslala.

1. leden 2012

Kontroverzní úplný zákaz reklamy činnosti lékáren platí v Polsku od 1. ledna 2012. Podle stávajícího znění čl. 94 zákona o úhradě léčiv, potravin pro zvláštní výživu a zdravotnických prostředků je zakázána jasná reklama na lékárny a lékárenské kiosky a jejich činnosti.

Konfederace kritizuje, že příslušný vládní návrh zákaz neobsahoval a pozměňovací návrh byl přijat prakticky bez odůvodnění. Ačkoli nemohlo být pochyb o tom, že úplný zákaz reklamy lékáren bude mít dalekosáhlé ekonomické a sociální důsledky, po zavedení této novely nebylo provedeno ani posouzení jejích dopadů.

Námitky proti tak širokému zákazu podalo mj. i Ministerstvo zahraničních věcí, které chtělo posouzení slučitelnosti novely s právem Evropské unie. Obdobně reagovalo i Ministerstvo hospodářství.

Stížnost Evropské komisi

Konfederace poukazovala od přijetí uvedených změn na rozpor tohoto zákazu se základními principy ekonomické činnosti a základními svobodami vnitřního trhu Evropské unie. Vzhledem k tomu, že žaloby na národní úrovni nepřinesly výsledek, zaslala v říjnu 2013 konfederace individuální stížnost Komisi na zákaz reklamy lékáren.

Obsah dopisu adresovanému Komisi poukázal mj. na neslučitelnost předmětného článku 94a zákona se zásadou volného pohybu zboží (množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána, čl. 34 SFEU) a zásadu svobody usazování (bránění v přístupu podnikatelům z jiných zemí EU na polský trh).

Tím zdůvodňovala, že absolutní zákaz reklamy nelze považovat za odůvodnitelný. Zejména je obtížné určit přesvědčivé argumenty, které by odůvodňovaly zákaz ochrany veřejného zdraví.

Ministerstvo zdravotnictví vysvětlilo zákaz reklamy snahou snížit spotřebu léčiv v Polsku. Současně však žádným způsobem neregulovalo reklamu na léčivé přípravky a doplňky stravy v hodnotě přes 2,5 mld. PLN.

Stejně tak je povolena neomezená reklama obchodů s potravinami, které nabízejí reklamu některých léčiv. To je způsobeno tím, že pro reklamu na léčivé přípravky už regulovanou unijním i polským právem nemůže být zaváděna další regulace reklamních produktů jdoucí nad rámec unijního práva.

Výjimka v celé Evropské unii

Po předběžné analýze případu Komise uznala, že existuje vysoká pravděpodobnost, že čl. 94 a farmaceutické právo porušují pravidla EU. Jediné Polsko totiž v rámci všech zemí Evropské unie zavedlo úplný zákaz reklamy lékáren. V současné době stále probíhají diskuze mezi Komisí a polskou vládou, konkrétně Ministerstvem zdravotnictví, ohledně tohoto ustanovení.

Podle Konfederace to však neposkytuje komplexní a objektivní posouzení uvedené problematiky, protože zákaz reklamy lékáren má také důležitý ekonomický rozměr.

Musí být proto také posouzen z hlediska souladu s pravidly pro realizaci přeshraničního obchodu, dopadu na rozvoj vnitřního trhu a jednotného digitálního trhu. Do diskuzí chce aktivně zapojit také Ministerstvo státní správy a digitalizace, Úřad předsedy vlády a Ministerstvo hospodářství.

Pokud nedojde ke změnám těchto ustanovení, varuje Konfederace, že existuje vážné riziko řízení před Soudním dvorem Evropské unie a následných sankcí za porušení pravidel EU.

Sociální dopad zákazu reklamy

Argumentace Konfederace je postavena zejména na finančním dopadu zákazu reklamy na pacienty, seniory a sociálně slabé obyvatele. Polsko je jedinou zemí v Evropské unii, kde jsou zakázány všechny programy, které snižují doplatky za léčivé přípravky.

Lékárny se nemohou zapojit do vládního programu Karta velké rodiny (systém slev pro rodiny se třemi a více dětmi ve veřejných i soukromých institucích a firmách), byly zrušeny všechny slevové programy pro seniory, mladé matky nebo diabetiky.

Zákaz jde v Polsku, podle Konfederace, do takových absurdit, že není možné v lékárnách provádět bezplatné měření glykémie, měření krevního tlaku, dermokonzultace.

Soudy nekompromisně považují za reklamu všechny aktivity, které určí jako konkurenční. Z tohoto důvodu např. zakázaly informace o snížení cen, slevách, zakázáno je i zveřejnění nezávislé studie srovnávající ceny ve vybraných lékárnách, informace o možnosti platby kartou a dokonce i to, že personál příhraniční lékárny hovoří plynně litevsky.

V neposlední řadě má, podle Konfederace, zákaz reklamy negativní efekt z pohledu pacientů i na potlačení rozvoje online lékáren. Zákaz využívání webových nástrojů, jako je umístění ve vyhledávačích, reklamní kampaně a propagační akce v online prostředí v praxi poškozuje prakticky jejich celkový rozvoj.

Jak ukazují průzkumy, čtyři roky po zavedení zákazu reklamy na trhu bez hospodářské soutěže reklama realizovaná výrobci léčivých přípravků neustále roste, stejně jako jejich ceny.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.