Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FTC farmafirmám zakázala nedovolenou „Pay-for-Delay“ dohodu na klonidin

Vloženo: 26.08.2015, 06:03 | Čteno: 9679×
FOTO: FTC

Farmaceutické společnosti Concordia Pharmaceuticals a Par Pharmaceutical urovnaly s americkou Federal Trade Commission (FTC) obvinění, že uzavřely protiprávní dohodu nekonkurovat si v prodeji generických verzí přípravku Kapvay (klonidin), který se používá k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). V rámci urovnání se společnosti dohodly, že nebudou prosazovat protisoutěžní ustanovení jejich dohody.

Dohoda o autorizovaném generiku

Do 15. května 2015 byly společnosti Concordia Pharmaceutical a Par Pharmaceutical jediné dvě, které mohly na základě povolení FDA uvádět na trh generické verze klonidinu.

Nicméně ke konkurenci a potažmo ke snížení cen nedošlo, neboť se Concordia zavázala neprodávat autorizované generikum klonidinu výměnou za určitý podíl příjmů konkurenta Par Pharmaceutical.

Podpisem této dohody o nekonkurenci krátce předtím, než vypršel patent pokrývající originální přípravek Kapvay tak obě firmy Concordia a Par snížily počet konkurentů na trhu a tím i možnost pro pacienty získat dané léčivo za nižší cenu.

Podmínky dohody

Podle podmínek dohody o urovnání nesmí Concordia prosazovat protisoutěžní ustanovení dohody s Par Pharmaceutical, včetně ustanovení o podílu na zisku, a Par Pharmaceutical zase nesmí vymáhat ustanovení, v rámci něhož firma Concordia souhlasila, že nebude prodávat autorizované generikum přípravku Kapvay. Concordia totiž začala autorizované generikum prodávat až poté, co se dozvěděla o vyšetřování FTC.

V souladu s navrhovanými nařízeními také nesmějí Concordia a Par Pharmaceutical uzavírat dohody s jinými subjekty, které obsahují zákaz nebo oddálení vstupu autorizovaného generika na trh poté, co vyprší patenty na originální přípravek.

Obě firmy jsou rovněž povinny informovat FTC o jakékoli patentové dohodě, kterou uzavřou, která omezuje vstup autorizovaného generika na trh a konečně musejí vypracovat program shody pro zaměstnance, kteří jsou v pozici, která porušuje ustanovení nařízení.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.