Paracetamol je od listopadu zpět ve švédských lékárnách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová

SÚKL a Brexit, inspekční činnost v lékárnách, výpadky léčiv

Druhá část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Paracetamol je od listopadu zpět ve švédských lékárnách

Vloženo: 02.11.2015, 06:05 | Čteno: 12783×
FOTO: Statoil

Od 1. listopadu jsou ve Švédsku volně prodejné léčivé přípravky obsahující paracetamol prodávány opět výhradně v lékárnách. Rozhodnutí švédského lékového úřadu Läkemedelsverket z letošního dubna, o kterém informoval portál APATYKÁŘ® jako první, se týká pouze tablet, tekuté formy a šumivé tablety mohou být i nadále k dispozici i mimo lékárny. Důvodem je nárůst počtu případů otrav v posledních letech, což úřad spojuje s jejich zvýšenou dostupností.

Tisíce nových prodejních míst

V rámci deregulace lékárenského trhu v listopadu 2009 byl prodej některých volně prodejných léčivých přípravků uvolněn i mimo lékárny do běžného maloobchodu.

Dnes má lékový úřad takových prodejen nahlášených cca 5600. OTC přípravků existuje ve Švédsku kolem 900, z nichž 600 se může prodávat i mimo veřejné lékárny.

Zvýšený počet otrav

Úřad pro své rozhodnutí argumentoval nárůstem počtu otrav paracetamolem, tj. účinnou látkou, která je součástí nejčastěji prodávaných přípravků používaných a masivně inzerovaných pro léčbu bolesti a horečky. Právě u nich však v případě předávkování existuje riziko velmi vážných vedlejších účinků, které mohou vést k poškození jater či dokonce ke smrti.

Jak uvedl úřad, počet dotazů na Toxikologické informační středisko od laické i odborné veřejnosti ohledně otrav paracetamolem vzrostl z 2500 v roce 2006 na téměř 4200 v roce 2013.

Stejně tak se zvýšil i počet dotazů souvisejících s hospitalizací pacientů přijatých do nemocnice kvůli otravě paracetamolem – z 529 v roce 2006 na 1161 v roce 2013. Stejná tendence pokračovala i v loňském roce.

Rozsáhlá vyhodnocení otrav

Úřad v roce 2014 provedl studii o výskytu otrav po paracetamolu v období 2000-2013. V roce 2013 bylo evidováno celkem 1558 případů, což představuje od roku 2009 nárůst o zhruba 40 %. Rozhodnutí úřadu vrátit prodej tablet s paracetamolem zpět do lékáren bylo přijato na základě tohoto jasného nárůst počtu otrav na nepřijatelně vysokou úroveň.

Problém kontrol

Problém je ale také samotná kontrola prodeje mimo lékárny. Zatímco do lékáren chodí inspektoři úřadu poměrně pravidelně, za kontrolu toho, jak obchodníci dodržují pravidla pro prodej některých volně prodejných léčiv mimo lékárny jsou zodpovědná města.

Už necelý rok po deregulaci lékárenství se ukázalo, že ohledně kontroly dodržování prodeje panuje ve Švédsku poměrně velký chaos. Některá města (i tři největší) neměla v té době stanovena dokonce žádná pravidla pro kontrolu, nebo ani netušila, že by nějakou kontrolu měla provádět.

I přesto, že zaměstnanci běžné obchodní sítě nesmějí působit jako poradci v medicínských otázkách, ale musejí být schopni poradit, kde může zákazník získat farmaceutické poradenství, kontroly prokázaly, že prodejci zákazníkům běžně uvádějí své „odborné zkušenosti“. Přípravky rovněž nesmějí být prodávány osobám mladším 18 let, což také není všude dodržováno.

Řada obchodníků se „zapomněla“ zaregistrovat u lékového úřadu, ačkoli je to zákonná povinnost a náhodné kontroly také zjistily prodej OTC léčivých přípravků v akcích typu „vše za 39“, tj. běžně poházené v koších s jiným zbožím.

Podle lékového úřadu tak existují dobré důvody pro omezení dostupnosti paracetamolu v tabletách v zájmu ochrany veřejného zdraví.

Termín posunut kvůli tlaku výrobců

Původně úřad svůj plán vrátit paracetamol zpět do lékáren oznámil s platností již od března 2015. Nicméně silný hráč na poli OTC přípravků s paracetamolem GlaxoSmithKline jej počátkem října 2014 oslovil s tím, že neexistuje žádná jasná souvislost mezi nárůstem počtu otrav a dotazů na Toxikologické středisko a uvolněním prodeje mimo lékárny.

Firma současně představila svůj průzkum, podle něhož 71 % spotřebitelů, kteří dnes kupují paracetamol, zvažuje přechod na jinou účinnou látku, pokud nebude k dispozici běžně v obchodech. Podle ní toto chování představuje nová bezpečnostní rizika.

Úřad proto kvůli následným konzultacím posunul datum na 1. září 2015 a posléze na 1. listopad 2015. Po tomto datu nesmí být paracetamol ve formě tablet a potahovaných tablet nadále prodáván jinde než jen v lékárnách. Jiné lékové formy paracetamolu (např. sirupy, čípky a šumivé tablety) nejsou rozhodnutím úřadu dotčeny. Přípravků určených k léčbě bolesti a teploty s obsahem jiných účinných látek se rozhodnutí netýká.

Nicméně podle lékárníků existují značná rizika také u dětských nosních sprejů na rýmu ad. Úřad by se proto neměl soustředit pouze na křiklavý případ paracetamolu a do budoucna přehodnotit uvolnění OTC přípravků mimo lékárny obecně.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.