Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem

Vloženo: 31.12.2015, 06:06 | Čteno: 15921×
FOTO: Krzysztof Łanda, Ministerstwo Zdrowia

Zatímco kroky nové konzervativní polské vlády plně ovládané stranou Právo a spravedlnost (PiS) budí v Polsku i v okolním světě přinejmenším rozpaky, lékárníci naopak záměry nového vedení ministerstva přijímají s mírným optimismem. Podpořilo totiž jejich záměr omezit lékárenské sítě a zakázat reexporty léčiv.

Stop reexportům

Ministr zdravotnictví dr. Konstanty Radziwiłła totiž nastavil stejně tvrdý trend i ve svém rezortu a počátkem prosince oznámil, že hodlá do konce roku 2016 zcela eliminovat paralelní obchod s léčivy. Podle ministra jde o podnikatelskou aktivitu ohrožující zdraví polských občanů a to musí být přednější než byznys.

Jeho výroky je však zděšena polská Asociace paralelních exportérů (StER), která argumentuje, že paralelní exportéři jsou naopak protiváhou farmaceutických firem, které si diktují přemrštěné ceny za svá léčiva.

Navrhované opatření zcela zamezí konkurenci a tím se polské zdravotnictví stane rukojmím farmafirem. Obává se rovněž, že tato aktivita by se mohla přenést i do sousedních zemí a pacienti by tak neprofitovali z levějších paralelních importů.

Moratorium na nové lékárny

Nejnověji se pak na tiskovém brífinku ministerstva vyjádřil náměstek ministra Krzysztof Łanda, že dlouhodobý požadavek zejména lokálních malých lékáren na moratorium vzniku lékáren – obdobně jako bylo zavedeno po přechodnou dobu v Maďarsku po nástupu vlády Viktora Orbána v roce 2010, která zvrátila předchozí nekontrolovanou liberalizaci – považuje za dobrý nápad.

Podle jeho mínění rostou lékárenské sítě v zemi alarmujícím tempem na úkor nezávislých lékáren. Neodmítá současnou existenci jak sítí lékáren, tak rodinných lékáren jednotlivých lékárníků, rozhodně však nemohou sítě dominovat a situaci samostatných lékárníků je nutné zlepšit.

Přiklání se proto k názoru Polské lékárnické komory tento stav omezit. Ostatně tento názor zazněl už před volbami od předsedy strany PiS Jaroslawa Kaczyńskeho během setkání s polskými lékárníky, kdy je ujistil, že se v případě volebního vítězství postarají o posílení jejich postavení vůči zahraničním sítím.

Moratorium zavedené na určitou dobu by tak ministerským úředníkům poskytlo čas pro vytvoření přísnějších pravidel na ochranu podnikání.

1% limit

Už nyní mají však úředníci poměrně silný nástroj a jak už dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, Hlavní polský inspektor (GIF) jej začal uplatňovat počátkem tohoto roku a již několik povolení o novou lékárnu z tohoto důvodu zamítl.

Již více než 10 let totiž v polském farmaceutickém zákoně existuje ustanovení, podle kterého nesmí vlastnit jeden majitel v daném vojvodství vyšší podíl lékáren než 1 %.

Sporný § 99 zákona mj. říká, že povolení k provozu lékárny úřad nevydá, pokud žadatel provozuje velkoobchod s léčivými přípravky (nebo o provoz zažádal), nebo provozuje ve vojvodství více než 1 % lékáren anebo subjekt jím přímo či nepřímo kontrolovaný (zejména dceřiné společnosti) ve smyslu zákona o hospodářské soutěži a ochraně spotřebitele provozuje více než 1 % lékáren na území vojvodství, nebo je členem kapitálové skupiny ve smyslu zákona o hospodářské soutěži a ochraně spotřebitele, jejíž členové provozují na území vojvodství více než 1 % lékáren.

Až dosud se touto podmínkou nikdo nezabýval a nové lékárny byly schvalovány i bez doložení vlastnické struktury. Od letošního dubna však inspektoráty na doložení trvají.

GIF argumentuje tím, že záměrem zákonodárce bylo prostřednictvím daného zákonného ustanovení zamezit nadměrné koncentraci a tím i omezení konkurence, pokud by lékárny byly koncentrovány do rukou jednoho či několika málo vlastníků.

Uplatňovat uvedené ustanovení proto začal v souvislosti s mohutnou konsolidací polského lékárnického trhu v minulých letech, kdy na něm došlo k řadě větších akvizic.

To však rezolutně odmítá vlivná polská asociace průmyslových zaměstnavatelů Konfederacja Lewiatan i Sdružení lékárenských zaměstnavatelů. Varují, že stovkám lékáren hrozí uzavření.

GIF, podle nich, nyní zjišťuje, kolik má jaký provozovatel lékáren, čehož výsledkem může být uzavření až stovek z nich, což jde zásadně proti volnému trhu a konkufrenci.

Jak se tedy zatím zdá, s nástupem konzervativní vlády nastupuje zcela nový trend, obdobný tomu maďarskému, i do lékárenství. Jako první úkol si však stanovilo program léčivých přípravků zdarma pro seniory od 75 let věku.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.