Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Výbor americké Sněmovny reprezentantů řeší cenové praktiky PBM společností

Vloženo: 11.02.2016, 06:11 | Čteno: 16822×
FOTO: APATYKÁŘ®

Koalice poskytovatelů lékárenských služeb pro seniory (SCPC) přivítala slyšení Výboru pro dohled a vládní reformu americké Sněmovny reprezentantů, ohledně vývoje v oblasti receptových léčivých přípravků. Podle ní je bezpodmínečně nutné přezkoumat přemrštěné zvýšení cen léčiv a narůstající počet dotazů týkajících se nekalých cenových praktik společnosti spravující lékárenské benefity (Pharmacy Benefit Manager, PBM).

Monopolní postavení PBMs

Z jednání výboru vyplynulo, že si jeho členové uvědomují vážnost situace a jsou odhodláni zajistit, aby pacienti profitovali ze skutečné konkurence na trhu Rx léčiv. Zástupci lékáren vyzvali především k soustředění pozornosti na tři klíčové problémy týkající se cenových praktik PBM.

V první řadě je trh PBM nadměrně koncentrovaný – tři společnosti PBMs tvoří už 78 % trhu.

Současně si PBMs, podle lékáren, vytvářejí monopol nad cenami, které platí výrobcům, zejména prostřednictvím maximálních přípustných cen, a také platbami, které platí nezávislým lékárnám.

Tato cenová šíře (tzv. „spread“) je navíc monopolistickým postavením posílena tím, že PBM záměrně platí lékárnám se zpožděním v době, kdy jsou ceny léčiv na nejvyšší úrovni. Výsledným efektem je, že v posledních několika letech PBM zdvojnásobily své zisky.

Konečně existuje také významný střet zájmů, pokud jsou lékárny ve vlastnictví PBMs nebo obráceně (cílem je vždy nasmlouvat lepší ceny pro své vlastní lékárny).

To je aktuálně patrné na příkladu kauzy firmafirmy Turing Pharmaceuticals. Ta zakoupila práva na starý přípravek Daraprim a okamžitě zvýšila cenu o 5000 %.

Dostupnost přípravku pro pacienty se navíc ještě zhoršuje, protože je distribuován výhradně prostřednictvím lékárenského řetězce Walgreens (součást farmagigantu Walgreens Boots Alliance), který také vlastní PBM (získal jej při akvizici Rite Aid).

Zbytečné prodražení péče

Tato problematika má zvláštní význam zejména pro nezávislé lékárny poskytující dlouhodobou péči pro pacienty. Jak uvádí koalice ve své nedávné analýze, především tyto lékárny postihuje rostoucí nepoměr v úhradách založených na MAC, které se používají pro platby za podstatnou většinu léčiv vydaných nezávislými lékárnami poskytující dlouhodobou péči pacientům.

V konečném důsledku se tak péče pro tyto pacienty výrazně prodražuje a pacienti jsou zbytečně nuceni platit za svá léčiva stále víc.

Koalice zastupuje společnosti, které vlastní a provozují nezávislé lékárny dlouhodobé péče ve zhruba 40 amerických státech, které poskytují služby téměř 400 tis. pacientům v péči kvalifikovaných ošetřovatelů a v pečovatelských domech.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.