GSK a další farmafirmy zaplatí 45 mil. GBP za oddálení generické konkurence paroxetinu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

GSK a další farmafirmy zaplatí 45 mil. GBP za oddálení generické konkurence paroxetinu

Vloženo: 15.02.2016, 06:02 | Čteno: 16838×
FOTO: GSK

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) udělila pokutu 45 mil. GBP společnosti GlaxoSmithKline (GSK) a dalším pěti farmaceutickým společnostem za to, že se dohodly na oddálení vstupu generické konkurence léčiva paroxetin na trh výměnou za peněžní plnění.

„Pay-for-Delay“ dohody

Rozhodnutí CMA se týká jednání a dohod farmafirem v letech 2001-2004, kdy výrobce originálního antidepresiva Seroxat (paroxetin) společnost GSK souhlasila s tím, že poskytne peněžní a další plnění v celkové výši více než 50 mil. GBP výrobcům generické verze paroxetinu.

CMA zjistila, že tyto platby a další převody hodnot sloužily výhradně k oddálení možného vstupu generických konkurentů paroxetinu na trh ve Spojeném království.

V roce 2001 podnikla celá řada farmaceutických firem – včetně Generics (UK) a Alpharma – kroky k tomu, aby vstoupily na britský trh s generickou verzí paroxetinu. V té době byl originální paroxetin Seroxat pro firmu GSK na britském trhu skutečným trhákem – v roce 2000 bylo vydáno na Seroxat 4,2 mil. receptů a tržby v roce 2001 přesáhly 90 mil. GBP.

GSK rovněž držela na paroxetin řadu patentů. Proto tyto farmaceutické společnosti napadla s tím, že jejich generické přípravky porušují její patenty a zahájila několik soudních řízení proti společnostem Generics (UK) a Alpharma.

Nicméně před tím, než spory dospěly před soud, uzavřely obě společnosti s GSK dohody, které obsahovaly podmínky zakazující jejich nezávislý vstup s generickými verzemi paroxetinu na trh ve Spojeném království.

Tyto tzv. „Pay-for-Delay“ dohody oddalují konkurenci, kterou by vstup generických léčiv na trh mohl nabídnout. Tím potenciálně zatěžují britskou Národní zdravotní službu NHS, protože nemohla uspořit prostředky díky významnému poklesu cen, ke kterému obecně následkem generické konkurence dochází.

V tomto konkrétním případě proběhl nezávislý vstup generických léčiv na trh až na konci roku 2003 a během následujících dvou let průměrné ceny paroxetinu klesly o více než 70 %.

Největší pokuta iniciátorovi GSK

CMA zjistila, že dohody GSK jak s Generics (UK) tak i Alpharma porušují zákon o hospodářské soutěži, který zakazuje protisoutěžní dohody.

Současně dále zjistila, že platby oběma generickým společnostem ze strany společnosti GSK a také další společnosti Norton Healthcare (dříve Ivax) s cílem přimět je odložit vstup generických alternativ paroxetinu na britský trh porušily stejný zákon zakazující zneužívání dominantního postavení.

CMA proto uložila pokuty v celkové výši 44,99 mil. GBP společnostem přímo se podílejících na porušování zákona (případně jejich mateřským společnostem nebo následovníkům těchto společností).

Nejvyšší pokutu dostala společnost GSK (37,6 mil. GBP). Za porušení zákona společností Generics (UK) dostala tato společně s Merck KGaA (její bývalá mateřská společnost) pokutu v celkové výši 5,8 mil. GBP.

Za porušení zákona společností Alpharma dostaly pokutu v celkové ve výši 1,5 mil. GBP společnosti Actavis (dříve Alpharma Limited), Xellia Pharmaceuticals ApS (dříve Alpharma ApS) a Alpharma (dříve Zoetis Products a Alpharma).

Jak uvedl výkonný ředitel CMA, Spojené království nehodlá tolerovat nezákonné dohody farmaprůmyslu, které stojí britskou NHS, potažmo daňové poplatníky, spoustu peněz zbytečně vydávaných na zdravotní péči.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.