Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média a lékový regulátor, vyhrazené léčivé přípravky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Dánští lékárníci by v budoucnu mohli vydávat některá Rx léčiva bez receptu

Vloženo: 25.02.2016, 05:46 | Čteno: 17786×
FOTO: Nick Hækkerup

Dánský ministr zdravotnictví vyzval dánskou zdravotní autoritu Sundhedsstyrelsen, aby zvážila možnost výdeje některých receptových léčiv lékárníky a farmakonomy bez receptu. Reaguje tak na trend znatelný v poslední době z jiných severských zemí.

Prověřit možnost výdeje

Ministr Nick Hækkerup svůj návrhl oznámil v reakci na nedávný dotaz parlamentního zdravotního výboru. Podle něj je nutné využít odborný potenciál lékárníků a farmakonomů (specifické dánské tříleté vyšší vzdělání, jehož cílem prohloubit vzdělání farmaceutických techniků), který by mohl být přínosem pro obyvatele.

Chce proto, aby zdravotní autorita vyhodnotila právní rámec pro obě skupiny poskytovatelů zdravotní péče, aby mohli vydávat některá receptově vázaná léčiva, např. s ohledem na vybrané konkrétní skupiny pacientů, bez receptu, aniž by byla ohrožena bezpečnost pacientů.

Komora návrh vítá

Vyjádření přivítala Dánská lékárnická komora s tím, že podobný vývoj je nyní znatelný ve všech severských zemích, které spolu historicky spolupracují. Např. stejnou diskuzi nyní vede švédský ministr zdravotnictví a podobné aktivity lze sledovat také v Norsku.

V rámci vyhodnocování bude autorita čerpat zkušenosti mj. ze Spojeného království, kde již lékárníci mohou vydat některé léčivé přípravky vázané na recept i bez něj. Případné zavedení by mohlo, podle plánů ministra, zlepšit dostupnost přípravků pro pacienty a ulehčit tak zdravotnímu systému.

Jedinou výtkou, kterou vyjádřila profesní organizace k návrhu, je současné začlenění farmakonomů v rámci modelu. Jedná se totiž o nestandardní vzdělání specifické pouze pro Dánsko. Šlo by tak o precedens výdeje pracovníky bez vysokoškolského vzdělání, který komora nechce připustit.

Samoobslužný výdej

Jen před pár dny dánská vláda na základě konzultací s farmaprůmyslem přišla s návrhem umožnit v lékárnách také samoobslužný prodej OTC léčiv.

V Dánsku nyní musejí klienti v lékárnách komunikovat s lékárníkem nebo tzv. farmakonomem a ten jim na základě rozhovoru OTC přípravek doporučí a prodá. Nemohou si jej tedy sami vybrat a koupit, jako je tomu v některých jiných zemí včetně ČR.

Tento návrh však Dánská lékárnická komora ostře kritizuje s tím, že léčiva podléhají odbornému poradenství, což samoobslužný prodej eliminuje. Podle jejích průzkumů lidé přicházejí velmi často do lékáren s vlastním návrhem řešení jejich zdravotního problému ovlivnění reklamou a nezřídka vyberou zcela špatný či nevhodný přípravek.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.